Yatırım yapmaya başla!

Dünyaca Ünlü Uzmanların Dolar/TL Beklenti ve Yorumları

Dünyaca Ünlü Uzmanların Dolar/TL Beklenti ve Yorumları

7 Haziran’da gerçekleşen seçimler sonrasında hala hükümetin kurulamaması, erken seçimi en yakın ihtimal yaptı. Koalisyon umutlarının birer birer kaybolması sonrasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hükümet kurma görevini devretti. Bu gelişmelere, yaşanan terör saldırılarının da eklenmesiyle birlikte Türk lirası sert düşüş kaydetmeye devam ediyor.

Türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeye, dolar ise rekorlar kırmaya devam ediyor. Dolar/TL’nin dün 2,8777 seviyesini görmesiyle birlikte, “dolar 3 lira olur mu” sorusu iyice baskın gelmeye başladı. Dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri sabit bırakmasıyla birlikte Dolar/TL, 2,90 seviyesini görerek tarihi rekor kırdı.

Dünyaca ünlü uzmanlardan gelen yorumlar ve beklentiler de, doların 3 lirayı yılsonuna kadar görebileceği yönünde gelişiyor. Geçici bir süreç yaşandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise bir kriz olmadığından bahsediyor. Ayrıca Ertem, dolar/TL için 3 seviyesinin rekabetçi bir seviye olduğunu belirtiyor.

Koalisyon umudu, birçok kişiye göre kalmadı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a devredilen hükümet kurma görevinden nasıl bir sonuç çıkacağı büyük merakla bekleniyor. Kurallar gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurma görevini, ikinci en yüksek oyu alan partiye vermesi gerekiyor. Bu nedenle görevin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na verilip verilmeyeceği merakla bekleniyor. Yüksek Seçim Kurulu ise erken seçim için hazır olduklarını belirtirken ekonomistler, seçimin maliyeti hakkında yorumlarını dile getiriyor. Olası bir erken seçimin, Eylül ayında yapılması bekleniyor ve FED’in bu zamanlarda faiz artırımına gitmesiyle birlikte Türk lirasının daha da değer kaybedebileceği dile getiriliyor.

Dünyaca ünlü uzmanların Dolar/TL ile ilgili beklenti ve yorumları ise şu şekilde:

Nomura ve Dolar/TL Yorumu

Nomura ve Dolar/TL YorumuYatırım Bankası Nomura’nın gelişen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kredi strateji müdürü Tim Ash, “Türk lirasının dolar karşısında 3 seviyesini erken seçim dönemi öncesinde test etmesinin neredeyse kesin olduğunu düşünüyorum,” dedi. Aynı zamanda Cemil Ertem’in dolar/TL’de 3 seviyesinin rekabetçi olduğu yorumu için de, “gerçekten zarar verici” olduğunu dile getirdi. Nomura, 7 Ağustos’ta ise Türkiye’nin bugünkü durumunun Moddy’s tarafından yatırım yapılabilir notunun verildiği 2013 yılından daha iyi olduğunu belirtmişti.

Commerzbank ve Dolar/TL Yorumu

Commerzbank ve Dolar/TL YorumuDünyanın en büyük ikinci bankası konumunda olan Commerzbank, dolar/TL kurunda yaşanan düşüşlerde alım yapılabileceğini belirtti. Dolar/TL kurunda işlem tavsiyesi hedefini ise 2,8920’ye düşürdü ve 2,7720 seviyesinin de ‘sıkı stop’ noktası olduğunu belirtti. Türkiye’nin durumu üzerine de, “Türkiye’nin para politikası çok gevşek ve politika yapıcıları, konu cari işlemler açığının finansmanına geldiğinde, yeni paradigmanın açık bir şekilde farkında,” değerlendirmesini yaptı. Temmuz ayının sonunda da Türkiye’nin diğer gelişen piyasalara göre daha kırılgan olduğunu belirtmişti.

TD Securities ve Dolar/TL Yorumu

TD Securities ve Dolar/TL Yorumu4 ila 10 ay içinde dolar/TL’nin 3,30 – 3,35 bandına yerleşmesini bekleyen TD Securities, son dönemde artan siyasi belirsizliklere dikkat çekti. TD Securities Gelişen Piyasa Stratejisti Cristian Maggio tarafından yapılan yorumda, erken seçim ihtimalinin de % 50’yi aştığını düşündüklerinden de bahsetti. Maggio’nun yorumu, tek koalisyon umudu olarak görülen AKP – CHP görüşmelerinin olumsuz geçmesi sonrasında geldi.

Credit Agricole ve Dolar/TL Yorumu

Credit Agricole ve Dolar/TL YorumuFransa’nın en büyük ikinci bankası Credit Agricole, Türk lirasının dolar karşısında Eylül ayının sonu itibariyle 3 seviyesine zayıflayabileceğini dile getirdi. Hedef seviyelerini 2,8’den 3’e yükseltmiş oldu. Credit Agricole Paris kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Guillaume Tresca, e-posta ile yorumlarını bildirdi. Aralık ayı tahminlerini ise 2,7’den 2,9’a yükseltti. 2016 yılının ilk çeyreği içinse dolar/TL tahminini, 2,65’ten 2,85’e yükseltti. Tresca aynı zamanda TCMB’nin bir hafta vadeli repo faizini 2015 yılının sonuna kadar 150 baz puan artırabileceğini de dile getirdi. Önceki tahmini ise 50 baz puan artırılması yönündeydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum