Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyaca Ünlü Petrol Şirketinin Hisseleri Rekor Kırdı

Shell, şirketin yeni CEO'sunun yüksek petrol fiyatlarından yararlanmasıyla rekor kırdı. Enerji devinin hisseleri rekor seviyeye yükseldi. Detaylar;
Dünyaca Ünlü Petrol Şirketinin Hisseleri Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan Shell’in hisseleri yükselen enerji fiyatlarının yanı sıra şirketin yeni CEO’sunun strateji değişimiyle birlikte Londra borsasında rekor seviyeye yükseldi.

Şirketin hisseleri Londra borsasında yüzde 1’den fazla artışla hisse başına 2,758 peni olarak rekor kırdı.

Shell Hisseleri 3 Yılda 3 Kat Yükseldi

2020 yılındaki Kovid-19 pandemisi döneminde 878,3 peniye kadar gerileyen hisse fiyatı böylelikle o dönemden bugüne üç kat gibi dikkat çekici bir artış göstermiş oldu.

Uzmanlar, şirketin farklı dönemlerinde görev alan üst düzey yöneticilerin stratejik dönüşümlerinin fiyatların toparlanmasında etkili olduğunu ifade etti.

Shell’in eski CEO’su Ben van Beurden, Kovid-19 salgını döneminde petrol ve gaz fiyatları çökerken temettü miktarını üçte iki oranında azaltarak temiz enerjiye geçişi hızlandırma hedefini vurgulamış ve 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı vadetmişti.

GCM Yatırım Banner

2022 yılından bu yana görevini sürdüren yeni CEO Wael Sawan ise net sıfır karbon hedeflerine bağlı kalmasının yanı sıra şirket yatırımlarını büyük oranda gaz ve petrole yöneltti. CEO’nun, mali disipline ve performansa acımasızca odaklanarak daha yüksek getirilerle yatırımcıları kazanmaya çalıştığı biliniyor.

Morningstar analisti Allen Good, Shell hisselerindeki yükselişin, özellikle Avrupa’da doğal gaz başta olmak üzere yüksek emtia fiyatlarından ve yeni CEO’nun Haziran ayında açıkladığı ve muhtemelen daha fazla yatırımcının ilgisini çekecek stratejik değişikliklerden kaynaklandığını ifade etti.

Good, ayrıca döviz kuru riski sorunlarının da Shell’in yükselişinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, “Dolar bazlı hisseler yüksek seviyelerinin altında kalıyor, dolayısıyla hareketin bir kısmı pound ve euronun düşmesinden kaynaklanıyor.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.