Yatırım yapmaya başla!

Dünya Turizm Geliri Artış Gösterdi

Dünya Turizm Geliri Artış Gösterdi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından değerlendirilen verilerde dünya turizm harcamasının 2013 yılında 1 trilyon 197 milyar dolar iken, 2014’te yılında 1 trilyon 245 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Dünya genelinde seyahat eden ve gece konaklaması yapan yaklaşık 1 milyar 135 milyon kişi bulunuyor. Bunların konaklama, yiyecek, içecek, alışveriş, eğlence gibi harcamaları 221 milyar dolarlık uluslararası yolcu taşımacılığı ile toplandığında, dünya turizm cirosu yaklaşık 1,5 trilyon dolar civarında oluyor.

509 milyar dolarlık cirosuyla Avrupa bu harcamaların % 41’ini oluştururken, 376,9 milyar dolar cirosu bulunan Asya Pasifik bölgesi harcamaların % 30’unu oluşturdu. 274 milyar dolar ile Amerika bölgesi pazar payının %22’sini, Orta Doğu %4’ünü, Afrika ülkeleri ise % 3’ünü oluşturdu.

Yurt dışına seyahat eden ülkeler arasında en fazla harcamayı yapan Çin oldu. Çin geçen yıl da bu alanda birinciliği almıştı. Çin halkı yurt dışına yaptığı seyahatler için geçen yıl 165 milyar dolar harcadı. Yaptığı 122 milyar dolarlık harcama ile ABD Çin’i takip ederken, Almanya 92 milyar dolar, İngiltere 58 milyar dolar, Rusya ise 50 milyar dolar harcama yaptı.

Turizmden elde edilen gelirlere göz atacak olursak, en yüksek geliri ABD’nin sağladığı görülüyor. ABD 177 milyar dolar ile gelir şampiyonu olurken, İspanya 65 milyar dolar, Çin 57 milyar dolar ve İngiltere 45 milyar dolar gelir elde etti. Bu ülkeleri ise daha az gelirlerle Fransa, Macao, İtalya, Almanya, Tayland ve Hong Kong takip etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum