Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Sağlık Örgütü’nden Salgınlarla Mücadele için Yeni Karar

Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkeler, bu hafta yaptığı toplantıda küresel salgınlarla ortak mücadele için uluslararası anlaşma taslağı hazırlanmasına karar verdi.
Dünya Sağlık Örgütü’nden Salgınlarla Mücadele için Yeni Karar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Genel merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan ve 1948 yılından bu yana faaliyet gösteren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgınlarla daha etkin mücadele edebilmek için yeni bir karar aldı. Buna göre örgüte üye olan ülkeler, yeni bir küresel salgına karşı daha hazırlıklı olmak ve dünyayı daha iyi korumak amacıyla ortak mücadele edebilmek için uluslararası anlaşma taslağı hazırlanmasını onayladı.

Amaç, 6,5 milyon insanın ölmesine sebep olan Covid-19 salgınının ardından çıkabilecek olası bir küresel salgına karşı daha hazırlıklı olabilmek.

Bu amaç doğrultusunda genel merkezde Hükümetler Arası Müzakere Birimi (INB) 3. toplantısı yapıldı. Toplantının üçüncü gününde, ülkeler yasal olarak bağlayıcı nitelikte uluslararası salgınla mücadele anlaşmasının taslağını ele aldı.

Toplantı başlamadan önce ise örgüte üye olan ülkelerin çoğunun, taslağın hazırlanma sürecinin başlamasına destek verdiği bildirildi.

Taslağın Metni Gelecek Yıl Ele Alınacak

INB Eş Başkanı Roland Driece, yapılacak olan bu iş birliği ile Covid-19 salgınındaki hatalardan daha fazla ders çıkarılmış şekilde hareket edileceğini ve gelecekte yaşanacak salgınlara karşı daha hazırlıklı olunacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Taslağın metninin detaylarının ise dördüncü toplantıda müzakere edileceğini söyledi. DSÖ’nün bir sonraki toplantısı 27 Şubat 2023 tarihinde yapılacak.

Söz konusu anlaşma geçen yılın sonlarında gündeme gelmişti. Salgınla mücadele için yeni kurallar içerecek olan anlaşmanın, bağlayıcı olacağı ve 2024 yılının Mayıs ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.