Yatırım yapmaya başla!

Dünya Sağlık Örgütü Üyesi Ülkeler Kurumun İncelenmesini İstiyor

Yapılan son toplantı ile DSÖ üyesi ülkeler kurumun Corona virüsü sürecindeki tutumu nedeniyle soruşturma geçirmesini istiyor.
Dünya Sağlık Örgütü Üyesi Ülkeler Kurumun İncelenmesini İstiyor

Bilindiği üzere son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle hemen herkes alarma geçmek durumunda kaldı. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen virüs çok kısa sürede dünya genelinde yayıldı. Son dönemde salgınn en çok etkisini gösterdiği ülkelerin başında ise ABD ve İngiltere geliyor. Bu sürecin yönetilmesinde başı çeken kurum ise Dünya Sağlık Örgütü olmakta. Virüsün Çin’den çıkıp yayılması sonrası kuruma yönelik suçlayıcı ifadeler kullanılmıştı.

Suçlama yapan isimlerin başında ise ABD Başkanı Donald Trump geliyor. Başkan Trump daha önce salgının yayılmasından dolayı DSÖ’yü sorumlu tutmuş ve kendilerine sağladıkları fon desteğini durdurma kararı almıştı. ABD Başkanı ayrıca Çin’e yönelik benzer ifadeler kullanmış ve salgın için Çin virüsü ifadesini kullanmıştı. Trump’ın açıklamalarının ardından üye ülkeler harekete geçmiş görünüyor.

DSÖ’ye Soruşturma Talebi

DSÖ’ye Soruşturma Talebi

Başkan Trump göndermiş olduğu mektupta DSÖ’nün çalışmalarını iyileştireceğine dair taahhüt vermesini istemiş ve bunun gerçekleşmemesi nedeniyle maddi desteği durduracaklarını söylemişti. DSÖ’nün üst yürütme kurulu olan Dünya Sağlık Asamblesi’nde düzenlenen son toplantıda kuruma yönelik yeni kararlar alındı.

Toplantıya katılan 194 üye ülkeden 100’ü Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın yönetimi konusunda incelenmesini talep etti. Verilen önerge kabul edildi ve DSÖ’ye yönelik bağımsız soruşturmanın ilk adımı atılmış oldu. Önergede Avrupa Birliği ülkelerinin de imzası bulunuyor.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada bağımsız olarak yürütülecek soruşturmanın en kısa sürede başlatılacağı belirtildi. Önümüzdeki günlerde soruşturmaya dair diğer detayların netleşmesi bekleniyor. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı son verilere göre 320 bine dayanmış durumda. Vaka sayısı ise 5 milyon rakamına doğru yaklaşıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum