Yatırım yapmaya başla!

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Aşısı için 2021 Yazını İşaret Etti

DSÖ yöneticisi Soumya Swaminathan, Corona virüsü aşısının en iyi ihtimalle 2021’in yaz aylarında geleceğini söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Aşısı için 2021 Yazını İşaret Etti

Bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünyada Corona virüsü ile mücadele dönemi başlamış durumda. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan virüs kısa süre içerisinde pek çok ülkeye yayıldı. Rakamlar dünya genelindeki toplam vaka sayısının 14.5 milyonu geçtiğini gösteriyor. Salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı ise 600 bini geçmiş durumda. Virüs nedeniyle dünyanın pek çok yerinde karantina uygulamaları yapıldı.

Uzmanlar virüsün yayılmasının önlenmesi için maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasını gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen açıklamalar havaların soğuması ile beraber sonbahar aylarında yeni bir dalganın yaşanacağı yönünde. Virüsü tam olarak yeryüzünden silinmesi için etkili bir aşı bulunması gerekiyor.

Bilim insanları etkin bir aşının bulunması adına çalışmalarını sürdürüyor. Aşının ne zaman uygulanabilir hale geleceği ise uzun zamandır tartışılan bir konu olmakta. DSÖ Baş Araştırmacısı Soumya Swaminathan, aşının ne zaman hazır olacağına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

DSÖ’den Aşı Tarihi Açıklaması

DSÖ’den Aşı Tarihi Açıklaması

Tüm dünya Corona virüsünün tamamen kontrol altına alınması için etkili bir aşının bekleyişi içerisinde. Uzmanlardan aşının çıkış tarihine yönelik sürekli yeni açıklamalar geliyor. Son olarak DSÖ Baş Araştırmacısı Swaminathan, Corona virüsü aşısının en iyi ihtimalle 2021 yılının yaz aylarında geleceğini söyledi. Geliştirilecek aşının koruyuculuk oranının yüzde 70’ten fazla olması gerektiğini söyleyen Swaminathan, ilk sonuçların ise önümüzdeki yılın ilk aylarında geleceğini belirtiyor.

Bugün itibarıyla dünya genelinde 20’yi aşkın aşı çalışması olduğunu söyleyen DSÖ yetkilisi, bu aşıların sadece bir kısmının işe yarayabileceğini ifade ediyor. Tüm çalışmaların başarısız olmasının en kötü ihtimal olacağını söyleyen Swaminathan, hangi çalışmanın başarılı olacağını ise bilmelerinin mümkün olmayacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma COVID-19 geçirmiş kişilerde oluşan bağışıklığın tahmin edildiği kadar uzun sürmediğini göstermişti.

Bu konuyla ilgili soruları cevaplayan DSÖ yetkilisi, “Virüsü nötralize eden antikorların ortadan kaybolması, bağışıklığın yitirildiği anlamına gelmiyor. Bu virüse karşı farklı bağışıklık yolları daha inceleme aşamasında. Doğal enfeksiyonlardan bildiğimiz şey, antikor üreten insanların çoğunluğunun bağışıklık da kazandığı. Bunu bilmek güzel birşey. Aşının da bağışıklık yaratabileceği umudu var. Şimdiye kadar ikinci bir enfeksiyonun oluştuğu vaka duymadık.” açıklamasında bulundu.

Çalışmaların beklenenden daha hızlı sürdürüldüğünün altını çizen DSÖ yetkilisi, başka hastalıklarda bu kadar hızlı bir şekilde aşı çalışmasının yapılmadığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum