Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Nisan’da Artarken, Yıllık Bazda Düşüş Sürüyor

Birleşmiş Milletler gıda ajansı FAO, gıda fiyatlarının bu yıl ikinci kez arttığını bildirdi. Detaylar haberde…
Küresel Gıda Fiyatları Nisan’da Artarken, Yıllık Bazda Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler gıda ajansı FAO tarafından hazırlanan gıda fiyat endeksi, Nisan’da bu yıl içinde ikinci kez yükseldi. Bu artışa rağmen fiyatlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mart 2022’de gördüğü rekor seviyeye göre yaklaşık yüzde 20 düştü.

Küresel olarak en çok ticareti yapılan gıda ürünlerini takip eden Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), fiyat endeksinin Mart ayındaki 126,5’e kıyasla geçen ay ortalama 127,2 puana yükseldiğini bildirdi.

Ajans, Nisan ayındaki artışın tahıl, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyat endekslerindeki düşüşleri dengeleyen şeker, et ve pirinç fiyatlarındaki artışı yansıttığını söyledi. FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, “Ekonomiler önemli yavaşlamalardan kurtuldukça, talep artacak ve gıda fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı uygulayacak” açıklamasında bulundu.

Gıda fiyat endeksi
Kaynak: FAO

Şeker fiyat endeksi Mart ayına göre yüzde 17,6 artarak Ekim 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. FAO, artışın Hindistan ve Çin için üretim tahminlerinde yapılan aşağı yönlü revizyonların ardından daha sıkı arz endişeleri ve önceki beklenenden düşük çıktılarla bağlantılı olduğunu söyledi.

Et endeksi aylık bazda yüzde 1,3 artarken, süt ürünleri fiyatları yüzde 1,7, bitkisel yağ fiyatları yüzde 1,3 ve tahıl fiyat endeksi yüzde 1,7 düştü. Dünya genelinde başlıca tahılların fiyatlarındaki düşüş pirinç fiyatlarındaki artıştan daha ağır bastı.

GCM Yatırım Banner

Torero, Ukrayna tahılının Karadeniz yoluyla ihracatına izin veren tahıl koridoru anlaşmasına atıfta bulunarak, “Pirinç fiyatlarındaki artış son derece endişe verici. Buğday ve mısırda başka herhangi bir artışı önlemek için Karadeniz girişiminin yenilenmesi çok önemli” diye konuştu.

Tahıl arzı ve talebi ile ilgili ayrı bir raporda FAO, 2023’te dünya buğday üretiminin 785 milyon ton olacağını tahmin ediyor. FAO, 2022 için dünya tahıl üretimi tahminini önceki 2,777 milyar tondan 2,785 milyar tona yükselterek, bir önceki yıla göre yüzde 1,0 oranında aşağı yönlü bir revize yaptı.

2022-2023 sezonlarının kapanışına kadar dünya tahıl stoklarının açılış seviyelerinden yüzde 0,2 azalarak 855 milyon tona düşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.