Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Gıda Endeksi Ekim’de Tahıldaki Artışa Rağmen Düştü

Birleşmiş Milletler gıda ajansı tarafından dünya fiyat endeksi verileri açıklandı. Ekim ayında düşüş kaydedildi. Detaylar haberde...
Dünya Gıda Endeksi Ekim’de Tahıldaki Artışa Rağmen Düştü
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler gıda ajansının dünya fiyat endeksi, yedi ay art arda düşüş gerçekleştirdi ve Ekim ayında da bu trendi sürdürdü. Endeks Mart ayında kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 14,9 düştü.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) küresel olarak en çok ticareti yapılan gıda emtialarını izleyen fiyat endeksinin, Eylül ayı için revize edilen 136,0’a kıyasla geçen ay ortalama 135,9 puan olduğunu bildirdi. Eylül rakamı daha önce 136.3 olarak belirlenmişti.

Fiyatlar 2021’e Kıyasla Halen Yüksek

Endeks Mart ayındaki rekor seviye olan 159.7’den düştü, ancak bir önceki yıla göre yüzde 2.0 daha yüksek kaldı. Fiyatlar genel olarak düşerken, tahıl endeksi yüzde 3, buğday yüzde 3,2 arttı. Uluslararası pirinç fiyatları ise yüzde 1 artış kaydetti.

Buna karşılık, FAO’nun bitkisel yağ endeksi Ekim ayında yüzde 1,6 düştü ve bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 azaldı. Ayçiçeği tohumu yağı için artan uluslararası teklifler, palm, soya ve kolza tohumu yağlarının düşük dünya fiyatlarıyla fazlasıyla dengelendi.

Süt fiyatları yüzde 1,7, et yüzde 1,4 ve şeker yüzde 0,6 düştü. FAO, tahıl arz ve talep tahminlerini 2.768 milyar tondan 2.764 milyar tona düşürdü. Bu, 2021 için tahmini çıktının yüzde 1,8 altında bir seviye.

GCM Yatırım Banner

Gıda ajansı, “Aydan aya aşağı yönlü revizyon, neredeyse tamamen ABD’deki buğday mahsulünü ilgilendiriyor. Bu da verim ve hasat alanındaki düşüşleri yansıtıyor.” açıklamasını yaptı.

dünya tahıl kullanımının 2.778 milyar ton ile üretimi aşması ve bunun küresel stoklarda öngörülen yüzd 2’lik bir düşüşe yol açması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.