Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Genelinde Altın Rezervini Elinde Tutan 11 Ülke Açıklandı

Jeopolitik riskler yüzünden altına yönelen büyük ekonomiler rezervlerini artırdı. İşte ekonomik krize karşı altın deposunu şişiren ülkeler;
Dünya Genelinde Altın Rezervini Elinde Tutan 11 Ülke Açıklandı
HABER GİRİŞ

Jeopolitik riskler sadece yatırımcıları değil, büyük ekonomilerin merkez bankalarını da güvenli liman olan altına çekti. Merkez bankaları altın rezervlerini güçlendirmeye odaklanırken, ekonomik risklere karşı korunaklı olmak isteyen ülkeler altın birikimleri ile rekor kırdı.

Uluslararası verilerde geçen yıl itibarıyla en çok altın rezervi bulunan 11 ülke arasında Türkiye de yer aldı.

Listede ABD birinci sırada yer alırken, Türkiye sonuncu oldu. ABD Merkez Bankası’nın (FED) altın rezervinde seviye 8 bin 133 tona çıktı.

Almanya’da bu miktar 3 bin 353 ton, İtalya’da 2 bin 452 ton, Fransa’da 2 bin 437 ton oldu.

İki yılı aşkın zamandır savaş durumunda olan Rusya’nın altın rezervleri yüksek oldu. Rusya 2 bin 333 ton büyüklüğünde altın rezervini elinde bulundururken, Çin’de bu miktar 2 bin 192 ton oldu.

GCM Yatırım Banner

İsviçre’de bin 40 ton, Japonya’da 847 ton, Hindistan’da 801 ton, Hollanda’da 612 ton ve son olarak Türkiye’de 479 ton olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.