Yatırım yapmaya başla!

Dünya Genelinde 815 Milyon Kişi Açlık Çekiyor!

Birleşmiş Milletler bünyesindeki kuruluşlar tarafından hazırlanan rapora göre, son on yıldır düşüş gösteren küresel açlık tekrar yükselişe geçti. Raporun rakamlarla ayrıntıları haberimizde...
Dünya Genelinde 815 Milyon Kişi Açlık Çekiyor!

Küresel çapta açlık çekenlerin sayısı son 10 yıldır düşüş eğilimi gösteriyordu. Hatta 2015 yılında rakamlar, tarihinin en düşük seviyesini görmüştü. Ancak Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017 Raporu’na göre, küresel açlık yeniden yükselişe geçti. Uzmanlara göre açlık seviyesinin artmasında; iklim değişikliğinin yol açtığı doğal afetler başta olmak üzere, ülkeler arasında süren çatışmalar birinci derece etken olarak görülüyor.

Çalışma; Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Çocuklara Yardım Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki bu kuruluşların ortak çalışmaları olarak gün yüzüne çıkan rakamlara göre, küresel açlık seviyesi 2016 yılında 38 milyon kişi artış gösterdi. Bu artışla birlikte dünya nüfusunun %11’inin açlık çektiği ortaya çıktı. 2015 yılında dünya genelinde yetersiz beslenenlerin sayısı 777 milyon kişiydi. Bu sayı son verilere göre 815 milyona çıktı. Söz konusu rakamlar 2000’li yıllarda 900 milyon, 2005 yılında 926 milyondu. Yani 2015 yılında en düşük seviyeyi görmüştü.

5 yaşın altındaki 155 milyon çocuk, yeterli ve dengeli beslenemediklerinden, ideal vücut gelişimlerini tamamlayamıyor.

Yeterli beslenemeyen çocuk oranı 2005 yılında %29,5 iken, 2016 yılında %22,9’a indi. Fakat bu düşüşe rağmen hala birçok çocuk yeterli besine ulaşamıyor. Ve oranın büyük bir kısmını da, dünya genelinde geçim sıkıntısının en çok yaşandığı bölgeler olan Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi ülkeler oluşturuyor.

Dünyanın %11 gibi ciddi bir oranı açlık çekerken, diğer taraftan da obezitenin her geçen gün artış gösterdiğini görmekteyiz.

Çağın hastalığı olarak bilinen obezite; kalp – damar hastalıkları başta olmak üzere, kanser ve diyabet gibi birçok önemli sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Ve ne yazık ki her geçen gün obez sayısında artış oluyor. Örneğin; 1980 – 2014 yılları arasında dünya genelindeki obez kişi sayısının iki katına çıktığını görmekteyiz. 2014 yılı itibariyle dünya genelinde tam 600 milyon kişi obezite problemi yaşıyor ve bu sayı toplam nüfusun %13’üne tekabül ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum