Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Genelindeki Kayıp Türk Varlıklarında Ağır Hasara Yol Açtı!

Küresel satış dalgası sinyalleri veren global negatif hareketin Türk varlıkları üzerindeki hasarı ağır oldu. BIST 100 ve BIST endekslerindeki harekete detaylı bakış.
Dünya Genelindeki Kayıp Türk Varlıklarında Ağır Hasara Yol Açtı!
Yorum

ABD ve Asya’da yayınlanan verilere göz attığımızda potansiyellerin altında gezen ancak büyümesini de sürdüren bir grafik karşımıza çıkmakta. Avrupa tarafında ise beklentiler psikolojik olumsuzluk başlığı altında gölgede kalırken durgunluk sinyallerinde artış gözleniyor.

Avrupa Bölgesi’nin önemle takip edilen ekonomilerinden olan Almanya’da aylık periyotta yayınlanan Fabrika Siparişleri %0.5 beklentisine karşılık -%2.6 oranında gerçekleşti. Bloktan anlaşmalı ayrılık ihtimallerinin giderek düştüğü İngiltere gündemi ise bölge finansallarını geri çeken başka bir olumsuzluk.

MSCI EM (Emerging Markets) geçtiğimiz Cuma (22.03.2019) verisinde %0.94 değer kaybederek 1.059,63 seviyesinde kaydedilmişti. 1.070,95 noktasını son zamanların tepesi olarak güncelleyen endeks bu bölgeden salınım gerçekleştirdi. MSCI Türkiye, ABD doları karşısında Türk lirasının kayıpları kaynağında %3.2 düşüş gösterdi. 

Borsa İstanbul 100 Endeksindeki Reaksiyon

Dünya Kaybına BIST 100 ReaksiyonuTürk varlıklarında gözlenen bu satış dalgası dünya genelinde rastlanan hareketin ötesine geçmiş durumda. Gelişmeye kaynak olabilecek maddelere baktığımızda ilk ele alınacak olan küresel satış oluyor. Avrupa tarafında verilerin negatif güncellenmesi, Türk lirasındaki değer kaybının artması, ülkenin politik gündemi (S-400) ve seçimin yaklaşmış olması.

Yabancı yatırımcı tarafına bakıldığında seçim dolayısıyla esnek politikalar başlığını aylardır negatif reaksiyon alınacak bir aksiyon olarak değerlendirmiştim. Keza öyle de oluyor. Ancak küresel arenada karşımıza çıkan satış dalgasında bir değişim olmaması halinde ülke içinde alınacak tedbirler ile istikrar sağlanabilir. Seçim sonrasında PPK’nın sıkı politikasındaki devamlılık ve ekonomik çalışmaların siyasetin önünde tutulacağı vurguları istikrarın kazanılmasında yeninden etkili olabilir. 

BIST 100 endeksinde geçtiğimiz haftanın son işlem gününde %3.46’lık geri çekilmenin ardından 99,835 puan kaydedilmişti. Mart ayının son işlem haftasına teknik taraflı verileri negatif yönde güncelleyerek başlarken 101.000 puanı olası bir denge noktası olarak değerlendirebiliriz. 98.400 ve 96.950 puanlarda yorumlanabilecek destekleri yakından takip ederken, 102.500 seviyesinde bir direnç karımıza çıkabilir.

BIST Endekslerinde Eşiklerin Altına İnen Grafikler

BIST Endekslerinde Olumsuz HareketBorsa İstanbul Bankalar Endeksi (XBANK) geçtiğimiz hafta 145 bin puan üzerinde performans sergilemişti. Endeksi 2019 yılı hareketlerinde 135K üzerindeki grafikleri ile sağlıklı bir görünümde ele alabileceğimizi gözlemiştik. Bugünkü harekette yoğun değer kaybeden banka hisseleri %3.55 geri çeklime yansımasına neden olan XBANK’ı karşımıza çıkardı ve endeks 130.687 puana çekildi. 130K’nın psikolojik taraflı bir eşik olduğunu ele alırsak, kırılması halinde negatif tablonun katılaşabileceğini düşünebiliriz.

XUSIN (BIST Sınai Endeksi) geçtiğimiz yılın Ekim ayı seviyeleri olan 125 bin bandına geçtiğimiz hafta tekrar ulaşmıştı. Bu seviyeden salınıma başlayan 145 bileşene sahip endeks an itibarıyla 119.690 seviyesinde hareket etmekte. Günlük bazda çalıştırılan teknik verilere baktığımızda 119.073 seviyesinde karşılaşılan 50 günlük hareketli ortalamanın negatif yönde kırılması bozulan iyimser havanın derinleşebileceğini sinyal verebilir. 46 seviyesindeki 14 günlük RSI indikatörü ise nötr görünümde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu