Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Geneli Finansallar Brexit B Planı Oylaması ve Fed Toplantısı Öncesinde Baskıda

Politik gelişmelerin doğrudan fiyatlandığı piyasala hareketleri, sonuçları öngörülemeyen Theresa May "B" planı ve Fed öncesi gündeme bakış.
Dünya Geneli Finansallar Brexit B Planı Oylaması ve Fed Toplantısı Öncesinde Baskıda
Yorum

Küresel hisse senetleri Pazartesi günü düştü. Yatırımcılar dünyadaki ekonomik yavaşlamanın belirtileri arasında, şu ana kadar dirençli olan şirket kazançlarına karşı ticaretten Brexit’e kadar olan siyasi gelişmeler gündeminin piyasalara getirdiği baskıdan negatif etkileniyor.

Stoxx Europe 600 sabah ticaretinde, Asya’daki düşüş eğiliminin ardından %0.47 değer kaybetti. Wall Street’te vadeli işlemler S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average için yaklaşık %0.4’lük bir satıcılı açılışa işaret ediyor. Ancak mali tabloların beklentilerin üzerinde açıklanması bu durumu ters yönde etkilemekte.

ABD-Çin ticaret savaşındaki ilerlemenin belirtileri üzerine yoğun bir ralli ile başladıktan ve Federal Rezerv yetkililerinin yorumları, doyan risk iştahının da desteği ile yatırımcılar bu hafta en son ticaret müzakereleri de dahil olmak üzere piyasanın önemli testlerle karşı karşıya kaldığını düşünüyor olabilir. Yatırımcılar ayrıca Çarşamba günü sonuçlanacak olan en son Fed politika toplantısının sonucunu bekliyorlar.

Politikaların Finansallar Üzerinde Önemi Büyük

Politikalar Finansalları Doğrudan EtkiliyorAllianz Global yatırım stratejisti Ann-Katrin Petersen, “Politika şu anda pazarlar için önemli bir itici güç. Özellikle küresel ekonomideki daha yavaş büyüme görünümüne bakıldığında piyasalarda daha fazla oynaklık var.” dedi. Geçtiğimiz haftalarda Çin ve avro bölgesi dışında kalan ekonomik veriler, Barclays’teki analistlerin geçen ayki küresel hisse senetlerinde %10’luk ralliyle karşı karşıya olduğuna inanılan yavaşlayan bir küresel faaliyetin resmini çizdi.

Reel sektör faaliyetleri sürmekte olan ABD-Çin ticareti ve Brexit belirsizliğinden, euro bölgesi iç talebinin zayıflaması, ABD’nin mali uyarılmasını azaltıp, geçici olarak askıya alınmış ABD hükümetinin kapatılmasının yanı sıra, ABD hükümetinin kapatılmasından olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

ABD hükümeti 35 günlük bir kısmi kapanmanın ardından 15 günlüğüne yeniden açıldı, ancak Başkan Trump Pazar günü verdiği demeçte, üç haftadan kısa bir süre içinde bir sonraki devlet fonu sürecinden önce kongre sınırında bir anlaşma yapılması ihtimalinin olduğunu söyledi.

Bilançolar Beklentilerin Üzerinde Gelirken Fed ve Dolar Endeksi

Beklenenden İyi Gelen Bilançolar Fed ve Dolar Endeksindeki GelişmelerApple, Amazon.com, Microsoft ve Facebook da dahil olmak üzere bu hafta beklenenden daha iyi gelen ve gelmesi beklenen mali rapor Silikon Vadisi firmalarının yakından izlenmesiyle birlikte yatırımcılara bir miktar kazanç daha sağladı. Her zamankinden daha fazla şirket, analistlerin şimdiye kadarki kazanç tahminlerini yendi ve pazarın yukarı yönüne destek sağladı. Refinitiv verileri şirketlerin analist beklentilerinin üzerinde veri açıkladığına işaret ediyor.

Fed en güncel politika açıklamasını Çarşamba günü yayınlayacak, yatırımcılar büyük pozisyon değişikliklerine gitmeden önce Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısına odaklanacak. Fed yetkilileri son zamanlarda, faiz oranlarını yükseltmede ve piyasalara destek sağlamaları konusunda sabırlı olacağını belirtmişti. Yatırım firması Icon Advisers’ın Başkanı Craig Callahan, “Yatırımcılar, Fed’in şu an olduğu yerde kalacağını düşünüyor, bu duyarlılık için olumlu” dedi.

Güncel dolar kurunu takip etmek için tıklayınız!

Pazartesi günkü para birimlerinde, doları 16 para sepetine karşı izleyen WSJ Dolar Endeksi, genel olarak yatay bir seyir izledi. 10 yıllık ABD Hazine bonosu Cuma günü %2.753’ten %2.757’ye yükseldi. Verim, fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

B Planı’ndan Çıkacak Sonuç Kestirilemezken, Rusal Gündeme Geldi

Belirsiz Brexit Süreci ve Rusal GündemiAvrupa’da, trader’lar İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışındaki son hamleleri araştırıyor. İngiliz parlamentosunun, ABD Başbakanı Theresa May’ın Brexit’in Salı günü gerçekleşmesi planlanan oylaması için bu ayın başlarında AB ile yaptığı ilk anlaşmayı kesin olarak reddetmesi üzerine Parlamento’nun Brexit için “B Planı”nı oylaması planlanıyor. UniCredit analistleri, yarınki oylamanın sonucu ve Brexit tartışması için sonuçların belirsizliğini koruyor.

Rus alüminyum üreticisi Rusal’deki paylar, Pazar günü yapılan ABD Hazine Departmanı’nın yaptırım listesinden çıkarılmasının ardından Hong Kong’da %9’luk bir artış gösterdi. Hazine, kara listeye giren milyarder Oleg Deripaska’nın çoğunluk mülkiyeti hissesini elden çıkarmak için söz verilen bir plan sunmasının ardından harekete geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu