Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Finansallarında 2018-19 Hareketi Mevcut Olan mıydı Yoksa Sapma mı?

2018 ve 2019 yıllarında gerçekleşen dalgalanmalara bakıldığında doğal bir hareket mi yoksa sapmalar mı mevcut sorusunu akıllara geliyor. İşte sorunun cevabı;
Dünya Finansallarında 2018-19 Hareketi Mevcut Olan mıydı Yoksa Sapma mı?
Yorum

Piyasalar geçen yılın sonunda daha düşük değerlere işaret ettiğinde, yeni bir oynaklık çağı tahmininin nihayet gerçekleştiği görülüyordu. Bunun yerine, huzur 2019 boyunca hüküm sürdü. Peki bu gelişmenin kaynağı ne idi?

VIX Endeksi (Wall Street piyasalarının popüler korku göstergesi) yakın zamanda 2018’in orta halindeki halcyon günlerinde en son dokunduğu 12 puan işaretinin altına düştü. Ancak bu tek sakinlik ölçüsü değildi. Bu yıl, varlık sınıfları ve bölgelerindeki oynaklıkta dikkate değer bir değişim yaşandı.

Sapma mı Yoksa Doğal mı?

Dunya Finansal Sapma Mi Dogal Hareket Miİngiltere, Avrupa, Çin ve Japon hisse senetlerinin oynaklık endeksleri, geçtiğimiz yılın en düşük seviyelerine geriledi ve 2017’den çok da uzak değil. Döviz ve tahvil oynaklık göstergeleri de yatıştırıcıydı. Bank of America’nın varlıklar arası oynaklık endeksi endeksi 2018, 2014 ve 2007’lerin başlarında kısa süreler için yalnızca düşük irtifada idi.

Bu şu soruyu akıllara getirebilir; 2018 yılının sonundaki kargaşa, yeni bir huzur döneminde gerçek sapma mıydı, yoksa mevcut olan ve sakin geçici bir hareket mi?

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun son verileri, ticari olmayan operatörlerin (diğer bir deyişle fon yöneticilerinin) yaklaşık 170.000 VIX sözleşmesinin net kısa pozisyonuna sahip olduğunu göstermekte. 

Bu, BofA’nın 2017 yılının sonunda 100 yıllık düşük volatilite kabarcığı olarak adlandırdığı zirveden beri devam eden en büyük bir bahis. Hareket 2018 Şubat’ının “Vixmageddon” hareketinde bir patlama ile sona ermişti.

İniş Bir Erime Değil

Piyasalar Inis Egilim Bir Erime DegilYine de, pazarları bir kez daha pasifleştiren şey oldukça açık. Federal Reserve’in (FED) piyasa streslerini artırma konusundaki barizliği, geçen yıl yatırımcıları korkutan temel faktörlerden biriydi, ancak Merkez Bankası’nın ardından gelen U-turnesi bir kez daha ünlü “FED Koymak” yeniden getirdi ve tüccarlara olan güvenini geri kazandı.

BlackRock’ın Larry Fink’i geçen hafta, piyasaların erimeye maruz kalmaktan ziyade erimenin tadını çıkarma ihtimalinin daha yüksek olduğunu savunmuştu.

Cynics, bunun yalnızca işleri batırmaya çalışan dünyanın en büyük yatırım grubunun başkanı olduğunu söyleyebilir. Ancak en az direnç gösteren yol gibi hissediyor ve pazarların yükselmesi gerekiyor.

Ralli Titizliği Artırdı, Hataya Yer Kalmadı!

Piyasa Ralli Titizligi Artirdi Hataya Yer KalmadiKüresel sermaye fonları, yükselen ralliye rağmen yılın başından bu yana yaklaşık 90 milyar dolar değer kaybetti ve analistlerin bu hareketi “akışsız toparlanma” olarak adlandırmasına yol açtı. Ancak, Aralık ayındaki pazar kargaşasının ciddiyeti ve küresel ekonominin sağlığına ilişkin kaygıları hafifletmek suretiyle yatırımcı endişesi doğal olarak değerlendirilebilir.

Bazı ekonomik yeşil filizlerin ve titizleştirici mitingin (yükseliş rallisi) son ipuçları, yatırımcıları tekrar pazarlara sürüklüyor. ABD hisse senedi fonları Eylül ayından bu yana ilk kez haftalık bazda daha fazla akışa neden oldu ve bu da daha geniş bir akıma yol açtı.

Ancak, bir zamanlar hüküm süren “her dalmayı öper” zihniyetine bir dönüş görme ihtimalimiz çok düşük. Geçen yıl havaya uçmulmuştu ve ekonomik dönüşte bu kadar geç sağlamlaştırılmasını öngörmek zor. 2019 borsa toparlanmasından sonra artık hataya daha az yer var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu