Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük Petrol Üreticisi Aramco İhraca Hazırlanıyor, Şeffaf Süreç Dikkat Çekecek!

Konu Suudi Aramco olunca, hele ki ihraç gündemi söz konusuysa yıllardır kapılar arkası şirketin şeffaflaşma süreci, dünyanın en büyük arzı başlıklarını gölgede bırakabilir;
Dünyanın En Büyük Petrol Üreticisi Aramco İhraca Hazırlanıyor, Şeffaf Süreç Dikkat Çekecek!

Suudi Aramco’nun net geliri, yatırımcılara verilen bir tahvil izahnamesine göre, petrol ve doğal gaz şirketinin dünyadaki en karlı şirket olduğunu ortaya koyarak, küresel petrol fiyatlarının yükselmesiyle geçen yıl yaklaşık (%50’den) 111 milyar dolara yükseldi.

Aramco, bu hafta en kısa sürede Suudi Arabistan’ın ulusal petrokimya şirketindeki hisselerin satın alınmasına yardım etmek için 10 milyar dolarlık tahvil satışı yapmayı planlıyor. Tahvil teminatı, mali koşulları büyük ölçüde otuz yılı aşkın bir süredir devlet sırrı olan petrol firmasında kaputun altına ilk bakış olarak değerlendirebilir nitelikte.

Petrol şirketinin 2018 net geliri, 2017 yılında 284 milyar riyalden veya 75.9 milyar dolardan daha fazla olmuştu. Buna karşılık, Apple Inc.’in eşdeğer karı son bir yılda yaklaşık 60 milyar dolardı; Amazon.com Inc. 10 milyar dolar ve Exxon MobilCorp ise 21 milyar dolardı.

Milyar Dolarlar Uçuşuyor

Dünyanın Göz Kamaştıran Şirketi ve FinansallarıProspektüste yer alan üç yıllık finansal bilgi, Aramco’nun karının ne kadar sıkı bir şekilde petrol fiyatlarına bağlı olduğunu göstermekte. Aramco, 2016 yılında 13.2 milyar dolar olan net bir karın daha düşük olduğunu bildirdi. (Prospektife göre, Aramco’nun gelirleri 2018’de 355 milyar dolar, faiz ve vergi öncesi faaliyet karı ise 212 milyar dolardı.)

Rakamlar yatırımcılara, dünyanın en büyük ilk halka arz teklifinin ne olabileceğinin ötesinde, petrol şirketini değerlendirmelerini sağlıyor. Suudi Prens Muhammed bin Salman petrol bağımlı ekonomisini çeşitlendirme planının bir parçası olarak krallığa sermaye çekmek istiyor ve yıllar sonra yaşanan gecikmelerden sonra 2021’de Aramco’yu listeleme niyetinde olduğunu söyledi.

Aramco Dünyanın En Büyük Arzı Olabilir

Aramco İhracı Dünyanın En Büyük İhracı Anlamı KazanabilirÖne çıkan asıl mesele kapılar ardında finansal bilgiler barındıran dev Aramco artık yatırımcı ile buluşacak. Elbette dünyanın en büyük arzı gündeme gelse de asıl merak edilenler ise perde arkasının spot altına düşmesi olacak. Hele ki Prens’in halka arz çalışması başarılı olursa o zaman şeffaflaşma üzerinde yol alınmış olacak ve meraklar bir nebze olsun giderilebilecek.

Prens Muhammed daha önce 2018’de Aramco’nun %5’ini yaklaşık 2 trilyon dolar değerinde listeleyeceğini açıklamıştı. Ancak bu mesele, diğer hususların yanı sıra şirketin değerinin Kraliyetin tahminine yakın olmadığı endişesi nedeniyle ertelenmişti.

Analistlere göre, Pazartesi günü derecelendirme şirketleri tarafından açıklanan rakamlar Aramco için yaklaşık 1.4 trilyon dolara kadar çok daha düşük bir potansiyel değere sahip olduğunu gösteriyor.

Vergilendirme ve Aramco

Suudi Vergileri ve Aramco Vergi GündemiAramco yaklaşık olarak % 0 oranında vergilere kıyasla, petrol şirketinin katkılarına büyük ölçüde bağımlı olan hükümete rağmen, büyük kazançlar sağladı.

Aramco ayrıca hükümetin gelirinin %20’sini 70 dolara varan bir petrol varyasına da ödüyor ve oran bu seviyenin üzerindeki fiyatlarda kayar bir ölçekte yükseliyor. Fitch, 2015-2017 yılları arasında Aramco’nun ülke gelirlerinin yaklaşık %70’ini oluşturduğunu tahmin ediyordu.

Şirket, ilk borç teklifini yönetmek için JPMorgan Chase & Co. ve Morgan Stanley gibi bankaları seçti ve konuya hakim insanlara göre ABD, Avrupa ve Asya’daki en az sekiz şehirde Pazartesi gününden itibaren bir yol gösterisi düzenledi. Yatırım bankası Lazard, tahvil satışı konusunda bağımsız bir danışman olarak yer alıyor.

Daha Şeffaf Süreç

Kapılar Arkasındaki Aramco ŞeffaflaşacakDerecelendirme şirketleri tarafından yayınlanan finansal bilgiler, bir zamanlar Amerikan tarafından işletilen şirketin 1988’de kamulaştırılmasından bu yana, mali durumları devlet sırrı olan Aramco’da kaputun altına ilk bakış anlamı taşıyor.

Suudi Taç Prens Muhammed bin Salman, daha geniş sosyal ve ekonomik reform planının bir parçası olarak, krallığı ve petrol şirketini finansal olarak daha şeffaf olmaya zorluyor. 

Prens Muhammed, petrole bağımlı ekonomiyi çeşitlendirmek için krallığa sermaye çekmek istiyor ve 2018’de halka arz için Aramco’yu planlamıştı. Bu süreç o zamandan beri diğer faktörler arasındaki değerleme kaygıları nedeniyle durdu ve yetkililer yeni bir tahvil ihracına yöneldi.

2021 Yılına Kadar Ödenecek Borç

2021 Yılına Kadar Ödenmesi Planlanan BorçlarTahvilin gelirinin, 69,1 milyar dolarlık Saudi Basic Industries Corp. şirketinin %70’ini satın almasında peşinat olarak kullanılacağı ve zaman içinde taksitle ödenen devralımın geri kazanılacağı belirtilmekte.

Derecelendirme şirketleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Aramco yönetimi ile ilgili görüşmelerine göre taksitlerin 2021 yılına kadar ödeneceğini ifade etti.

Aramco, %70 hissesini Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu olan Prens Muhammed’in gündemini yönlendirmek için kullanması beklenen Kamu Yatırım Fonu’ndan alıyor. Fon, Suudi Arabistan’da yeni şehirler ve endüstriler geliştiriyor. 

Derecelendirmeler

Derecelendirme Kuruluşları Aramco Hakkında Ne Diyor?Aramco’nun tahvil satışı öncesinde, acenteler ilk defa petrol şirketi hakkında derecelendirme yayınladı. Fitch, Aramco’yu A +, beşinci en yüksek yatırım notu seviyesi ve Suudi Arabistan’ın devlet tahvilleri ile aynı olarak derecelendirdi. 

Firma ayrıca, şirketin bağımsız kredi profilini değerlendi; gemenlikle ilgili risklerim göz ardı edilerek AA + ‘da veya Suudi hükümetinin borç alabileceği seviyenin üzerinde bir puan olduğunu belirtildi.

Moody’s de Fitch’e benzer bir seviye olan A1’i derecesini verdi ve petrol firmasının hükümete bağlarının daha yüksek değerlendirilemeyeceği anlamına geldiğini belirtti. (Exxon Mobil Şirketi, en yüksek seviye olan Moody’s tarafından AAA olarak derecelendirilmişti.)

Moody’s Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Suudi Aramco’nun derecelendirme oranı, ikisi arasındaki geniş kredi bağlantılarını dikkate alarak Suudi Arabistan hükümetinin derecelendirmesiyle sınırlıdır” dedi.

Analist Kanadı ve Finansal Beklentiler

Analist Beklentileri ve Finansal GörüntüAnalistler, Aramco’nun mali durumunu ve rezervleriyle ilgili bilgileri görmeyi beklemekte. Moody’s, 2018’de Aramco’nun 355.9 milyar dolar gelir; satışla ilgili diğer gelir ve 111.1 milyar dolar net kar olduğunu bildirmişti.

Fitch operasyonel faaliyet karını faiz, vergi ve amortisman öncesi 224 milyar dolar olarak belirtmişti. Ancak derecelendirme kuruluşu net bir gelir rakamı yayınlamamıştı.

Suudi Aramco ayrıca derecelendirme firmalarına göre, güçlü bir likidite pozisyonuna sahip. 2018 yıl sonu itibarıyla şirketin 27 milyar dolarlık grup borcuyla karşılaştırıldığında 48,8 milyar dolarlık nakit parası vardı. 

Fitch, Suudi Aramco’nun Sabic işleminin ardından 2021’e kadar yaklaşık 35 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor. Fitch, Sabiç’in Aramco’nun faaliyetlerinden elde ettiği gelire yılda yaklaşık 8 milyar dolar katkı sağlayacağını da belirtiyor.

Dünyanın En Büyük Petrol Üreticisi!

Dünyanın En Büyük Petrol ÜreticisiFitch, Saudi Aramco’nun dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğunu belirtti. Petrol şirketinin 2018 toplam hidrokarbon üretimi Abu Dhabi Ulusal Petrol Şirketi, Hollanda Kraliyet Shell PLC, Total SA ve BP PLC gibi global ve bölgesel üreticilerin önünde, (doğal gaz üretimi de dahil olmak üzere) günde ortalama 13,6 milyon varil petrol eşdeğeri değerlendi. 

Saudi Aramco kanıtlanmış sıvı rezervlerini 227 milyar varil ve toplam hidrokarbon rezervini ise 257 milyar varil petrol eşdeğeri olarak tahmin ediyor. Tahvil satışlarına göre Aramco’nun geçen yılın sonunda net nakit pozisyonu 48,8 milyar dolar ve toplam borçlanmalar 27 milyar dolardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum