Yatırım yapmaya başla!

Dünya Ekonomik Forumu’nun Rekabet Sıralamasında ABD Birinci, Türkiye 61.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılı Küresel Rekabet Gücü Raporu’nda ABD ilk sırada yer alırken Türkiye 61. oldu. Detaylar haberimizde;
Dünya Ekonomik Forumu’nun Rekabet Sıralamasında ABD Birinci, Türkiye 61.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılı Küresel Rekabet Gücü Raporu’na göre ABD ilk sırada yer alırken, Türkiye 3 sıra gerileyerek 61. sıraya yerleşti. En rekabetçi ülke olarak birinci gelen ABD’yi Singapur, Almanya, İsviçre, Japonya, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İsveç ve Danimarka izledi.

ABD’nin 10 yıl içinde ilk kez en rekabetçi ülke olarak listeye girmesi dikkat çekerken Dünya Ekonomik Forumu hükümetlerin Dördüncü Sanayi Devrimi için hazırlanmadıkları konusunda uyarı yaptı. Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde Dünya Ekonomik Forumu’nun ABD’yi 140 ülke arasından birinciliğe seçtiği vurgulandı.

Singapur ile Almanya sonraki sıralarda gelirken, araştırmacılar Avrupa ekonomisinin Doğu Asya ve Pasifik’e kıyasla daha az rekabetçi olduğu söylendi.

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet RaporuRaporda rekabet gücü belirlenirken, işçi hakları, işgücü çeşitliliği, basın özgürlüğü gibi 98 göstergenin kullanıldığı kaydedildi. ABD’ye iş dinamizmi, işgücü piyasası ve finansal sistem dahil olmak üzere güçlü yanları ile 100 üzerinden 85.6’lık bir rekabetçilik puanı verildi. Ne var ki aynı raporda ABD ekonomisinin zayıflayan sosyal doku, kötüleşen güvenlik, bilişim teknolojisinin benimsenmemesi ve yolsuzluk faktörlerinden dolayı geri çekildiği de bildirildi.

Aynı zamanda ABD’nin ortalama yaşam süresi ile sağlık açısından, gelişmiş ülkelerin 3 yıllık ortalamasının altında kaldığı bilgisi de paylaşıldı.

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Raporu Abd BirinciABD’yi yakından takip eden Singapur’un rekabet gücünün ise ekonomik başarısının anahtarı olan açıklık yanlısı politikalarından kaynaklandığı dile getirildi. Bu arada üçüncü sırada yer alan Almanya da makroekonomik istikrarında yüksek puan aldı ama ABD gibi bilgi teknolojisi benimsemesinde yavaş kaldı. Araştırmacılar dünyanın sekizinci en rekabetçi ekonomisi seçilen Birleşik Krallık’ın araştırma kurumlarının kalitesini ve işgücü çeşitliliğini övse de ortalama ömre ve becerilere düşük puan verdi.

28. sıradaki Çin ise gelişmekte olan pazarlar arasındaki en rekabetçi ülkeydi ve bunun 43. sıradaki Rusya takip etti.

Çin En Rekabetçi 28. EkonomiRekabet gücü en yüksek ekonomiler listesinde ilk 50 sırada Çin ile Rusya’dan başka gelişmekte olan ülke yer almadı. Diğer taraftan, Dünya Ekonomik Forumu küresel ekonominin 4. Sanayi Devrimi’ne, yani dijital teknolojilerin yükselişine hazır olmadığı konusunda uyarıda bulunurken 140 ülkeden 103’ünün endeks puanlamasında inovasyon kabiliyeti için yüzde 50’nin aşağısında kaldığını bildirdi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab; “4. Sanayi Devrimi’ni kucaklamak rekabet gücü için belirleyici bir faktör haline geldi” dedi.

 Klaus Schwab Küresel Ekonomi Dördüncü Sanayi Devrimine Hazır DeğilGeçtiğimiz günlerde 2008 krizinden yeteri kadar ders almadığımızı söyleyen Schwab raporda, yenilikçi dönüşümleri anlayan ve anlamayanlar arasında yeni bir küresel ayrılık öngördüğünü, yalnızca Dördüncü Sanayi Devrimi’nin önemini kabul eden ekonomilerin insanları için fırsatları genişletebileceklerini belirtti. Teknolojik inovasyonun önemini kabul eden WEF ayrıca hükümetleri düşük tarifeli engeller ve yabancı yabancı işçi alma kolaylığı gibi açıklık politikaları için teşvik etti.

Ayriyeten Dünya Ekonomik Forumu, eğitim planlarıyla beşeri sermayeye yatırım yapmak ve eşitsizlikle mücadele için vergilendirme gibi yeniden dağıtım politikaları için de çağrıda bulundu.

Dünya Ekonomik Forumu Hükümetlere TavsiyelerDünya Ekonomik Forumu’ndan Saadia Zahidi de hükümetlerin eski kalkınma meselelerinin maliyetine erişmeyen yenilikleri takip etmeleri halinde tüm ülkelerin daha refah olabileceklerini söyledi. Raporda yer alan, “Dördüncü Sanayi Devrimi, tüm ekonomiler için eşit şartlar sağlayabilir. Fakat teknoloji tek başına sihirli bir değnek değildir. Ülkeler teknoloji sözünde durmak için insanlara ve kurumlara yatırım yapmalıdır” şeklindeki ifadeler de ilgi uyandırdı.

Neticede Türkiye’nin 61. sırada yer aldığı Küresel Rekabet Gücü Raporu’ndaki ilk 10 ekonomi; ABD, Singapur, Almanya, İsviçre, Japonya, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İsveç ve Danimarka iken son 10 ekonomi de Çad, Yemen, Haiti, Angola, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone, Mozambik, Liberya ve Moritanya oldu.

Son olarak, Türkiye’nin makroekonomik istikrar sıralamasında 116. sırada yer alırken inovasyonda 47. sırada gösterildiği bilgisini de verelim. Bununla birlikte raporda Türkiye’nin makroekonomik sıkıntılarının, dış borç dinamiklerinin, mevcut kriz ve enflasyonla birlikte artış gösterdiği yazıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum