Yatırım yapmaya başla!

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı: “2008 Krizinden Yeteri Kadar Ders Almadık!”

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab, 2008 küresel mali krizinin bankacılık sektöründe çok az sayıda anlamlı reformu tetiklediğini söyledi. Detaylar şöyle;
Dünya Ekonomik Forumu Başkanı: “2008 Krizinden Yeteri Kadar Ders Almadık!”

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab, bugün verdiği demeçte yaklaşmakta olan kriz ve Lehman Brothers’ın çöküşünden sonra bankacılık sektöründe ne gibi değişimler olduğuna değindi.

Açıklamalarıyla dikkat çeken ünlü iş insanı, bankacılık sektörünün olası bir krize hazır olduğu yönündeki yorumların tam tersi yönde konuşarak mevcut endişeleri gün yüzüne çıkardı. Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) kurucusu Schwab sektörle ilgili tedirginliğini; “maalesef çok fazla şey öğrenmediğimizi söylemek zorundayım” diyerek ifade etti.

Merkezi Cenevre’de yer alan önemli uluslararası kuruluşun arkasındaki isim, 2008 mali krizinin bankacılık sektöründe manidar bir değişikliğe yol açmadığını söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Kurucusu: “Küresel Mali Kriz Çok Az Anlamlı Reformu Tetikledi”“Küresel bir çöküşten nasıl kurtulduğumuzu öğrendik ve bence tüm krediler merkez bankalarının işbirliğine gitmeli” diyen Schwab; “bir dereceye kadar erteledik ya da bütün bu yarattığımız kargaşayı bir sonraki neslin çözmesi için bir yol bulduk” sözleriyle ilgi çekti.

İsviçreli ünlü kişilik konuşmasında ayrıca günümüz küresel borçlarının 2008 finansal krizinin başlangıcındaki seviyesine kıyasla çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Başkanı Lehman'ın Çöküşünden sonra Çok Az Anlamlı Reform Yapıldığını Söyledi“Lehman Brothers’ın çöküşünden yeterince şey öğrenmedik” diyen Klaus Schwab’ın yorumları haliyle ilgi uyandırdı. Keza herkesin risklerin nerede olduğunu anlamaya ve bir sonraki krizin nerede patlak vereceği bir zamanda bankacılık sektörü odak noktaları arasındayken Schwab, sektörü güvenli görmüyordu.

Ancak Berenberg ekonomisti Carsten Hesse gibi birçok uzman, Avrupalı bankaların Lehman’dan sonra değiştiklerini, bu nedenle 10 yıl öncesine göre daha güvende olduklarını iddia ediyordu.

Bazı Analistler Avrupalı Bankaların Krizden Sonra Değiştiğini Güvende Olduğunu Söylüyor UBS’nin eski baş ekonomisti George Magnus da Çarşamba günü verdiği demeçte, düzenlemenin daha müdahaleci olduğunu ve mali sistemin bazı kısımlarını 10 yıl öncesine kıyasla daha güvenli hale getirdiğini söylemişti.

PwC’den Russell Downs da şimdiki bankaların çok daha küçük olduğunu, daha fazla sermayeye sahip olduklarını söyleyerek olası bir finansal fırtınayı daha kolay atlatacaklarını aktarmıştı.

Neticede 10 yıl önce; Lehman’ın çöküşü bankanın ipoteğe dayalı menkul kıymetler ile büyük bir sorun yaşadığını göstermiş, fakat bunun genel anlamda hemen her bankanın problemi olduğu gözlemlenmişti. Ve WEF Başkanı Schwab’ın 2008 ekonomik mali krizinin çok manidar yeniliğe ilham vermediği şeklindeki açıklamaları haliyle ilgi çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum