Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devi için Büyüme Tahmini Negatife Düştü

Almanya’da Ekonomi Araştırma Enstitüsü , beklentilerini aşağı yönlü revize etti ve büyüme tahminini eksi 0,4’e güncelledi. İşte detaylar,
Dünya Devi için Büyüme Tahmini Negatife Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya, diğer Avrupa ülkeleri gibi enerji krizinden etkilenmeye devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı başladığından bu yana gaz fiyatlarının artması Almanya için yapılan büyüme tahminlerine de yansıyor.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman ekonomisinin gaz piyasalarındaki krizden sert bir şekilde etkilendiğini açıkladı. Fırlayan gaz fiyatları ve enerji maliyetleri artışa devam ediyor ve ülkedeki satın alma gücünü büyük oranda etkiliyor. Yapılan açıklamaya göre krizler, korona virüs sürecinden bu yana henüz toparlanamamış ekonomiyi daha da problemli bir hale sokuyor.

Ifo, söz konusu krizlerin Alman ekonomisini resesyona ittiğini belirtti. Araştırma Enstitüsü, 2022-2023’ü kapsayan büyüme beklentilerini düşürdü.

Büyüme Beklentisi Negatife Düştü

Almanya için mevcut yıl için gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme tahminini 2,7’den 1,4’e indirdi. 2023 için ekonomik büyüme beklentisini ise 3,1’den eksi 0,4’e düşürdü. 2024 yılında Alman ekonomisinin yüzde 1,9 büyüyeceği tahmin ediliyor.

İstihdamda ise gelecek yıl 45 milyon 557 binden 45 milyon 567 bine, işsizliğin ise 2023’te yüzde 5,3’ten 5,5’e çıkacağı düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da son altı ayda yüzde 7’nin üzerinde olan enflasyon için bu yıla yönelik beklenti 8,4’e çıkacağı yönünde. 2023 için ise yüzde 8,8’e kadar çıkacağı öngörülüyor. 2024 için enflasyonun düşeceği ve 2,2 seviyelerinde olacağı aktarıldı.

Ifo tarafından yapılan açıklamalarda genel itibariyle olumsuz beklentilerin ana nedeni olarak enerji krizi gösterildi. Aşağı yönlü revizelerin yanında yapılan açıklamada, 2022 ve 2023 için beklenen ekonomik üretimin tahminlerden 160 milyar avro daha düşük olacağı belirtildi.

Olası risk senaryosunda Almanya’da GSYH, 2023’te yüzde 7,9, 2024’te ise yüzde 4,2 daralacak.

Yılda iki kez 4 kurum tarafından ortak hazırlanan raporda, ekonomik beklentilerin aşağı yönlü revize edilmesi, Avrupa için enerji krizinin ne kadar ciddi bir problem olduğunu kanıtlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.