Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Çapında Halka Arz Azalırken Türkiye İlerliyor

Garanti BBVA Yatırım'ın bugün yayımladığı rapor, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin halka arz verilerini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Dünya Çapında Halka Arz Azalırken Türkiye İlerliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Garanti BBVA Yatırım bugün 2024 yılının ilk çeyrek halka arz verilerine ilişkin rapor yayımladı. Dünyada 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre dünyada halka arz sayısının yüzde 7 azaldığına işaret edildi.

2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla dünya genelinde halka arz büyüklüğünün yüzde 7 arttığını bildiren Garanti Yatırım, yılın ilk çeyreğinin tamamlandığını da kaydetti.

Ernst&Young’ın yayınladığı verilere de değinen aracı kurum, 2024’ün ilk çeyreğinde 287 halka arz gerçekleşirken, halka arz büyüklüğünün geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artarak 23.7 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Aynı dönemde Amerika ve Avrupa, Ortadoğu, Hindistan, Afrika (EMEIA) halka arz büyüklüklerinin 2023 yılına kıyasla artış gösterdiğini belirtti.

Paratic Piyasalar Halka Arz Olan Şirketler
KAYNAK: Garanti BBVA Yatırım

Hindistan’ın 79 adet halka arzla halka arz sayısında, halka arz büyüklüğünde ABD (NYSE) 4.5 milyar dolarlık büyüklükle ilk sırada yer aldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Garanti Yatırım, Türkiye’nin halka arz sayısı ve büyüklüğünde 2024’ün ilk çeyreğinde dünyada 10’uncu sırada yer aldığını paylaştı.

Borsa İstanbul’da Ocak-Mart döneminde 9 halka arz gerçekleşirken, bu halka arzların toplam büyüklüğü ise 14.1 milyar lira (438 milyon dolar) olarak kaydedildi. Böylece 2023’te 475 milyon dolar olarak gerçekleşen toplam halka arz büyüklüğü, bu sene yüzde 7 düştü.

Yılın ilk üç ayındaki halka arzlarda ortalama 2.99 milyon yatırımcı katılımı olduğu aktarılırken, Mart’taki halka arzlarda ortalama yatırımcı sayısının 3.17 milyon seviyesine yükseldiği bildirildi.

Ocak 2024 sonrası artan halka arzlarda bakiyeli yatırımcı sayısında da hareketlilik olduğuna işaret edilerek, Ocak’ta 7.2 milyon adede gerileyen bakiyeli yatırımcı sayısının Mart sonu itibarıyla 8.23 milyon seviyesine yükseldiği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.