Yatırım yapmaya başla!

Dünya Borsalarının En Çok Nefret Edilen 7 Hisse Senedi

Dünya Borsalarının En Çok Nefret Edilen 7 Hisse Senedi

Hisse senedi dediğimiz zaman, aklımıza hemen daha fazla para kazanmak gelir. Çünkü borsada birikimlerimizi hisse senetleriyle değerlendirerek para kazanabiliriz. Bazı yatırımcılar elinde tuttukları ve para kazandıkları hisse senetleri ile duygusal bir bağ da kurarlar. Bu özelikle tutkunu olduğunuz bir markanın veya takımın hisse senetlerinde yaşanır. Pek profesyonel bir davranış olmasa bile bu noktada olan yatırımcılar bulunmakta.

Bir hisse senedi size en çok ihtiyacınız olduğu anda para kazandırabilir. İşte o zaman en değerli hisse senediniz, o hisse olacaktır. Ama tam tersini düşündüğümüz zaman dünyanın en kötü hissesi ve şirketi olacaktır. Dünya genelinde de bu tür hisse senetleri bulunuyor ve adeta bu hisseler ‘adı mimlenmiş hisseler’ olarak adlandırılıyor. Yatırımcılar bu hisselerden nefret ediyor ve birçoğunun belki de servetine mal olmuştur.

Bir hisse senedinin kötü olması, aslında tamamen şirket ve yönetimiyle alakalı olabilir. Çünkü şirket yönetiminin kötü olması, işlerin yolunda gitmemesine neden olacaktır. Başarısız olan projeler, şirket karlılığının düşmesi gibi birçok neden, kamuda iyi algılar yaratmayacaktır. Doğal olarak o şirkete ait hisse senetleri de, yatırımcısına kazandırmadığı için kötü ve nefret edilen hisseler olarak anılmaya başlayacaktır.

Şimdi sizlerle dünya borsalarının en çok nefret edilen hisselerini paylaşmak istiyorum. Bu hisseler arasında tanıdık isimler de yer alıyor. İşte dünyanın en çok nefret edilen hisse senetleri sizlerle:

7 Sears Holding

Sears HoldingSears Holding, Amerika’nın bir ikon haline gelmiş perakendecilerinden birisidir. Girdiği farklı sektörlerin de etkisiyle son birkaç yılda başarısından ödün vermeye başlamıştır. Düşen satış rakamları ve yeni girdiği pazarlar, başarısını engelliyor. Haberlere göre bazı markalarını ve varlıklarını satarak kendine 1 milyar dolarlık bütçe oluşturma planı var. Bu şekilde kendini kurtarabilir mi, yine de meçhul olarak görülüyor.

Çok uluslu bir şirket olan Sears Holding, ABD’nin en büyük 13. perakendecisi konumunda. 2013 yılında bu yana şirket geliri olarak da aynı sırada yer aldığı biliniyor. 2000’li yıllara geldiğinde şirket, birçok şirket evliliği yapmış ve çeşitli pazarlara girmiştir.

6 Newmont Madencilik

Newmont MadencilikNewmont Madencilik, dünyanın en büyük altın üreticilerinden birisidir. Denver merkezlidir ve altın piyasasının volatilitesine yön veren şirketlerdendir. Aslında şirket hala başarılı bir şekilde yönetiliyor ve faaliyetlerine devam ediyor. Ama bilindiği gibi günümüzde düşüş gösteren altın fiyatları nedeniyle hisse senetleri oldukça değer kaybetmiş durumda. Bu değer kaybı da bir hisse senedinden nefret etmek için yeterli bir neden.

Şirketin en büyük tesislerinden birisi, Gana’da bulunuyor. Alınan haberlere göre bu yıl, Gana tesisinde işlerin yavaşlatılacak. Şirketin, 2014 yılının son çeyreğinde oldukça büyük bir düşüş kaydettiği de biliniyor.

5 J.C. Penney

J.C. PenneyABD’nin orta sınıf perakende şirketlerinden biri olan J.C. Penney, 2000’li yıllarda yaptığı atılımlarla devler sahnesine giriş yapmıştır. 2014 yılının sonunda ise beklenenden daha iyi bir kazanç açıkladı. Buna rağmen şirketin, satışları ve hisse senedi fiyatları, son yıllarda önemli ölçüde düştü. Bunun nedeni olarak; tüketici ve yatırımcıların, eski CEO tarafından yapılan değişiklerden hoşnut olmaması gösteriliyor.

Eski CEO’nun genel müdür olması ve yardımcının onun görevine geçmesiyle şirketin, müşteri memnuniyetinin arttığı bilinse de, analistler hala hisseler için olumsuz düşünüyor. Analistlere göre gerçek satışların ve marj durumunun iyileştirilmesi gerekiyor.

4 Philip Morris International

Philip Morris InternationalYakından tanıdığımız Philip Morris International, 160’dan fazla ülkede satış yapan bir tütün şirketidir. 2007 yılında dünya tütün piyasasının % 15,6’sına sahip olmuştur ve dünyanın en büyük tütün şirketi olarak bilinmektedir. 50’den fazla ülkede üretim yapıyor ve 75 binden fazla çalışanı var. Philip Morris International şirketinin Türkiye’deki dağıtımını ise Sabancı Holding yapıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi artık tüm dünyada tütünün zararları konusunda kişiler bilinçlendiriliyor ve sigaradan uzak durulması konusunda uyarılar, paketlerin üzerinde bile yer alıyor. Ayrıca sigara karşıtı yasalar da 2000’li yıllarda yürürlüğe girmeye başladı. Avrupa ve Asya’da birçok ülkede sigara için alınan vergiler arttırıldı. Tüm bu durumlar doğal olarak şirketin karlılığını ve performansını etkiliyor. Bu nedenle de hisseleri yatırımcını sevindirmek yerine üzüyor.

3 McDonald’s

McDonald'sBelki de en çok sevdiğiniz fast food markalarından bir tanesi. Eğer bir yatırımcı değilseniz, her şeyin normal göründüğünü düşünebilirsiniz. Ama 2013 yılı McDonald’s için oldukça zorlu bir yıl oldu. Menülerine eklediği yenilikler ve yüksek fiyatları, müşterilerini kaçırdı diyebiliriz. Aynı zamanda çalışanlarına asgari ücret ödemesi konusunda yaşanan olaylar, gelir eşitsizliği konusunda duyarlı olan müşterilerinin pek hoşuna gitmedi.

Fast food devinin son yıllarda yaşadığı olaylar, nefret edilen markalar arasında ilk 3’e girmesine neden oldu. Doğal olarak şirketin hisse senetleri de nefret edilen hisseler arasında girdi.

2 Walmart

WalmartDünyanın en büyük perakendecilerinden birisi olan Walmart, son birkaç yılda pek de iyi anılmıyor. Çalışanlarına verdiği düşük ücretler, iş yeri koşulları gibi nedenlerden dolayı sürekli protesto ediliyor. Bu nedenlerle şirket, 2014 yılının son çeyreğinde karında düşüş yaşadı. Ama bu düşüş için soğuk hava koşullarını ve gıda programlarında yaşanan sorunları öne sürdü. Ama analistler buna inanmadı ve şirketin, hem yurtiçinde hem de yurtdışında gerekli büyümeyi kaydettiğini söyledi.

Şirket daha sonra Çin ayağını kapatacağı hakkında çeşitli hikayeler yaymaya başladı. Elbette bu çelişkiler, protestolar yatırımcının hiç hoşlandığı durumlar.

1 RadioShack

RadioShackAmerika’nın perakende elektronik mağaza zincirlerinden birisidir. Buna rağmen şirket birkaç kere iflas açıklamıştır ve en yakın tarihli iflas Şubat 2015’tir. Son birkaç yılda kendi alanında faaliyet gösteren şirketlerde olduğu gibi RadioShack şirketi de iflas açıkladı. Son 3 yılda 1 milyar dolardan fazla kayıp yaşayan mağaza zinciri, Şubat ayının başında iflas başvurusunda bulunda. Şirketin yazılı varlığının çok daha üzerinde borcu bulunduğu biliniyor. Şirketin hisse değeri ise 22 Ocak 2015 tarihinde 30 ardışık işlem gününde 50 milyon doların altına düşerek işlem gördüğü New York Borsası’ndan çıkarılma uyarısı aldı. Şubat ayının başında da NYSE şirketin hisselerinin borsadaki işlemlerini durduğunu açıkladı.

Bu isimlerden bazılarını görmek belki de sizi şaşırtmıştır. Ama gördüğünüz gibi kötü bir CEO, işçilere davranma şekli, iflaslar, protestolar bir şirketin hisselerini yerle bir edebiliyor. Ayrıca kin tutan yatırımcılar bir daha bu hisselere güvenemiyor ve nefret edilen hisseler olarak kalmaya mahkum oluyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum