Yatırım yapmaya başla!

Dünya Borsalar Federasyonu’na Göre Açığa Satış Yasağı Piyasalara Zarar Verecek

Dünya Borsalar Federasyonu, son dönemde sert kayıplar görülen borsalarda açığa satış işlemine getirilen yasakların, fayda yerine zarar getireceğini belirtti.
Dünya Borsalar Federasyonu’na Göre Açığa Satış Yasağı Piyasalara Zarar Verecek

Aralık ayının ortasında başlayan ve şu an 170’ten fazla ülkeye yayılan koronavirüs salgını, sağlık alanında yarattığı tehdidin yanında finans piyasasını da olumsuz etkiliyor. Yatırımcılar riskli varlıklardan kaçış isteğiyle hisse senedi satışlarını artırdı.

Dünya borsalarında tarihin en sert kayıpları görüldü. Hisse senetlerindeki düşüşün önüne geçmek amacıyla birçok borsa açığa satış yasağı getirdi. Ancak Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) bu uygulamanın çok yararlı olmayacağı konusunda yatırımcıları uyardı.

WFE tarafından yapılan açıklamada, açığa satış yasağının piyasalara zarar verdiği belirtildi.

Dünya Borsalar Federasyonu Açığa Satış Yasağı UyarıWFE CEO’su Nandini Sukumar, açığa satış işleminin yasaklanmasının fiyat oluşumunu engelleyerek piyasadaki belirsizliği artırdığını söyledi. Bu durumun yapay olarak volatiliteyi ve temerrüt olasılığını artırabileceğini söyleyen Sukumar, dolayısıyla fayda yerine zarar getirebileceğini ifade etti.

Açığa satışın yasaklanmasının piyasaların reel ekonomiye hizmet etme yeteneğini engelleyeceğini ve sanıldığı gibi olumlu etkileri olmadığının altını çizdi. Son dönemde koronavirüs salgını nedeniyle başlayan stres sebebiyle borsalarda devre kesici gibi uygulamaların arttığını belirten Sukumar, açığa satış yasağının etkili şekilde işlem yapmayı engellediğini söyledi.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nden (IOSCO) de geçtiğimiz günlerde benzer açıklamalar geldi.

Borsalarda Şeffaflık Yapılan açıklamada kısa satışlara getirilen yasakların temerrüt olasılığını artırdığı, oynaklığı yükselttiği ve hisse senedi düşüşlerini doğrudan etkilediği ifade edildi. Fiyatların düşmesinin şirketlerin önümüzdeki dönemde daha az kar sağlaması anlamına geldiği söylendi.

Açığa satış yasağının beraberinde birçok olumsuz durum getirdiği söylenen açıklamada, bunun yerine piyasa şeffaflığının desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Borsanın en ciddiye aldığı konuların başında yatırımcıların korunmasının yer aldığı, bu nedenle hangi zaman olursa olsun kesin ve güvenilir fiyat verilmesi gerektiği kaydedildi. Bu sayede piyasalarda manipülasyonların önlenebileceği ve normal bir şekilde işleyişin devam edeceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum