Yatırım yapmaya başla!

Dünya Borsaları Mart Ayı’nın İlk Haftasında Son Zamanların En Kötü Performansını Kaydetti!

Dünya borsaları Aralık çöküşünün ardından ciddi primlenme kaydetmişti. Son zamanlarda izlenen performansa bakıldığında Mart ayının ilk haftası tüm endeksleri yıktı. Ayırıntılar şöyle;
Dünya Borsaları Mart Ayı’nın İlk Haftasında Son Zamanların En Kötü Performansını Kaydetti!

Büyük ABD endeksleri, boğa piyasasının 10. yıldönümü öncesinde Aralık ayından bu yana en kötü haftalarını kapattı ve dünyadaki ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla ilgili endişeler gündemdeki yerini tazeledi.

ABD ekonomisinin sağlığıyla ilgili sorular, verilerin geçen ay ABD’deki işe alım büyümesinde keskin bir yavaşlama olduğunu gösterdikten sonra Cuma günü toplandı. Dow Jones Endüstri Ortalaması, S&P 500 ve Nasdaq Bileşiği (Composite), Kasım ayından bu yana en uzun süre kayıp izlerini bırakmıştı ancak Cuma günü beşinci bir seans oturumunda düştü.

ABD ile Çin arasındaki bir ticaret anlaşmasının kaderiyle ilgili şüpheleri içeren yatırımcılar için sıkıntılı bir hafta, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü vereceği ek bir teşvik ve Çin ihracatının düşüşünü gösteren bir Cuma raporu yayınladığı belirtildi. Kombine olarak kötüleşen yatırımcılar, dünyadaki büyük ekonomilerin beklenenden daha hızlı bir şekilde yavaşlayabileceğinden korkuyor olabilir.

New York, Londra, Hong Kong Dahil Lokomotifler Güçten Düştü

Dünya Geneli Ekonomik Lokomotifler Değer KaybettiNew York’tan Londra’ya, Hong Kong’a hisse senetleri bu hafta geri çekildi ve dünyadaki ana endeksleri son aylardaki en büyük yüzdelerine göre aşağı çekti. Analistler, hisse senetlerinin çürümelerinin, iyileşmediği takdirde acılı bir alım satımın başlangıcı olabileceğini beklediklerini ifade ediyor.

Düşüş performansı, 10 yaşına giren boğa piyasasının arefesinde geldi. Cumartesi, S&P 500’in mali krizin ardından boğaya girmeye başlamasından bu yana 3.653’üncü günü kutlayacak. Her ne kadar en uzun boğa rallisi olsa da bazı endeksler, endeksin genelinin 2009’dan bu yana %305’lik yükselişi, şimdiye kadarki en büyük üçüncü sırayı aldı. (Cuma günü piyasalarda son aylarda görülen harekete sevinmek yerine, para yöneticileri yükselişin daha ne kadar dayanabileceğini belirlemek için karma iş raporunu ve diğer ekonomik verileri deşifre etmeye çalıştı.)

Wilmington Trust’ın yatırım sorumlusu Tony Roth, ABD ekonomisinin gerçekten yavaşlayıp yavaşlamadığının bilinmediğini söyledi. Roth “Ancak Avrupa’da çok keskin bir yavaşlama ve Çin’de de önemli bir yavaşlama görüyoruz.” dedi. Kayıplar, üç ana endeksi de Aralık ayından bu yana en yüksek performanslarından olan bir hafta için %2.5’e kadar düşürdü.

İş Gücündeki Düşüş mü, Yaratımdaki Yumuşama mı?

İş Gücü ya da Yaratımdaki Düşüş!İşgücü Departmanı verilerine göre İstihdam verisi beklentilerin hayli altında gerçekleşti. Yine de, rapor tamamen kasvetli değildi. İşsizlik oranı bir önceki aya göre %4’ten %3.8’e gerilerken, ücretler bir önceki yıla göre %34 arttı. (Verilere göre Nisan 2009’dan bu yana en yüksek hız.)

Karışık veriler hisse senetlerinin daha büyük kayıplara karşı korunmasına yardımcı olduğun etkenler arasında okundu. Gelişmeye rölatif hükümetin kapatılmasının daha düşük bordro sayısına katkıda bulunup bulunmadığına dair bir sorular akıllara yer etmiş olabilir.

Plante Moran Financial Advisor’ın yatırım yöneticisi Jim Baird “İş yaratımını bir kenara koyarken, genel işgücü piyasası koşulları nispeten sıkı kalıyor. Asıl soru, geniş ekonominin büyüme hızındaki yavaşlamanın yanı sıra iş yaratmanın ne ölçüde yumuşadığıdır.” dedi.

Petrole Paralel Kayıplar Gözlendi

Borsa Endeksleri Petrole Paralel Hareket EttiCuma günü, enerji şirketlerinin hisseleri düştü ve petrol fiyatlarındaki düşüşün yanında %2 civarında çekilme gösterdi. Çevrimiçi perakende devi amazon.com (AMZN -%0.32) da dahil olmak üzere tüketici şirketlerinin payları, endüstriyel ve sağlık hizmeti hisse senetlerinde olduğu gibi düştü. (Brent Petrol %0.84, Mayıs Vade Brent Petrol %0.92, Nisan vade WTI Petrol %1.11 değer kaybı.)

Borsanın sözde güvenli havzaları arasındaki küçük kazançlar, geniş S&P 500’ün işlemlerinin son bir saatindeki zararlarını telafi etmesine yardımcı oldu. Gelişmeyi örneklendirecek olursam; kamu hizmetleri yatırımcılar ekonomik stres dönemlerinde daha iyi dayanma eğilimi gösteren temettü ödeyen hisse senetlerine kıyasla %0.4 arttı.

Dünya Genelinde Gevşeme Hareketi

Dünya Endekslerinde Değer KaybıYurtdışındaki ana endeksler ise daha iyi bir yön bulmadı. Çin’deki paylar, Ekim ayından bu yana en büyük zararlarını kaydetti. (Cuma günkü Çin ihracatının Şubat ayında bir önceki yıla göre %20.7 düşmesi dikkat çekti.) İthalat %5.2 oranında gerileme ile beklenenden daha büyük bir düşüş gösterdi.

Şangay Kompozit Endeksi, beş aylık performansı içinde en büyük tek günlük düşüş olan %4.4 oranında daralırken, Hong Kong Hang Seng endeksi %1.91 düşüşle yılın en büyük haftalık bazlı düşüşünü gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600, Cuma günü %0.89’luk bir düşüşle endeksin haftalık zararını %1’e çıkardı.

Öte yandan, Avrupa ‘da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü ilave teşvikler uygulama planlarının, politika yapıcıların bölgedeki yavaşlama konusunda giderek daha fazla endişe duyduklarını öne sürdüğü belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum