Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Piyasalarında Çalkantı Sürerken BIST Kan Kaybediyor

Dünya piyasalarında ciddi değer kayıpları Borsa İstanbula sert yansıyor. Türk Hava Yolları önderliğinde değer kayıpları artarken bankacılık hisseleri primleniyor.
Dünya Piyasalarında Çalkantı Sürerken BIST Kan Kaybediyor
Yorum

Tahvil piyasalarında Salı günü sert hareketler gözlenmedi. İngiltere, Fransa ve Almanya 10 yıllıklarında hafif satışlar gözlemlendi. İtalya 10 yıllıkları 10 baz puanlık geri çekilme kaydetse de pozitif tarafta kalmayı başardı, %3.33 oranında bir getiri sağladı. ABD 10 yıllık getirisinde %3,11 e yükselen bir gün incelendi.

5 yıl vadeli yeni ihraç edilen kıymet 100 seviyelerini test etti. 2028 vadeli kıymet değerlenme kaydederek 90,40 seviyesinde işlem gördü. Şirket kıymetlerinde Vakıfbank 2022 vadelisi 50 cent primlenerek 81,40 seviyesine yükseldi. Türkiyede 5 yıllık CDS’inde 5 baz puanlık bir daralma kaydedilirken, işlemler 384 ve Rusya 5 yıllık CDS’inde 2 baz puanlık gerileme ile 146 seviyesinden işlemler gerçekleşiyor.

Trump Jinping Görüşmesi Kritik

Trump Jinping Görüşmesi Kritik Gelişmelere Sebep OlabilirGelecek ay yapılması planlanan Trump Xi Jinping görüşmesinde ticaret savaşları gerilimini azaltacak bir sonuca ulaşamaması durumunda Aralık ayı başında ABD’nin Çin’e yeni bir vergi paketini açıklama ihtimali emtialarda sert satışı da beraberinde getiriyor. 3 ay vadeli LME bakır kontratı gün içerisinde 6240 seviyesine kadar yükselse de haber sonrasında 6130 seviyelerine kadar geri çekildi. Petrol tarafında da aynı durum söz konusu ve aktif vade WTI petrol yaklaşık %1.70 kayıpla işlem gününü 66.45 seviyelerinden sonlandırdı. 65.29 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama en önemli destek noktası olarak öne çıkıyor.

Haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Avrupa ve ABD’de endeksler güne pozitif başladı ve Avrupa’da kapanışa doğru satışlar hız kazansa da endeksler günü artıda tamamladı. Paralel tablo sergileyen ABD endekslerinde özellikle teknoloji hisseleri endeksi baskıladı. Gün içerisinde 6922,82 puan seviyesine kadar gerileyen Nasdaq kapanış öncesinde bir miktar toparlansa da %1.3 düşüşle 7050,29 puan seviyesinde kapanış gerçekleştirdi.

THYAO Önderliğinde Düşüş Devam Ediyor

THYAO Önderliğinde Düşüş Devam EdiyorBorsa İstanbul’a baktığımızda haftanın son işlem gününde 3.000 puandan fazla kayıp veren endeks, bugün ilk işlemlerinde yukarı yönlü gerçekleşse de ikinci seansta tekrar kayıp vermeye başladı. ABD varlıklarındaki görülen ciddi düşüşlerin kaynak gösterildiği aşağı yönlü hareket anlık 1.370 puan gerilemeye mal olarak 89.128,32 puandan işlemler devam ediyor. BIST 100 endeksi için en kritik destek seviyesi olarak yorumlanan 88.300 noktasını dikkatle inceliyoruz.

%5.63’lük bir değer kaybıyla endeksin en çok kan kaybeden yön verici hissesi THYAO 14,60 seviyelerinde fiyatlanıyor. TAVHL baktığımızda %9.4 oranında ciddi bir geri çekilmeyi açıkladığı bilançoya ters orantılı gözlemliyoruz. Bankacılık hisseleri endekse ters hareket ederken o taraftan da kaydedilecek olası bir satış dalgası ile endeksin en kritik desteğini kırabileceği düşünülüyor. AKBNK %3.44, GARAN %2.17, VAKBN %1.79 ve ISCTR %0.51 oranıda primlenme gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu