Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankası’ndan Türkiye için Yeni Büyüme Tahmini

Geçtiğimiz hafta açıklanan büyüme rakamlarından sonra, Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme tahminini revize ettiğini bildirdi. Haberin ayrıntıları şöyle...
Dünya Bankası’ndan Türkiye için Yeni Büyüme Tahmini

Türkiye İstatistik Kurumu, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin 2017 yılında %7,4 oranında büyüme kaydettiğini açıkladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rakamların açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada; büyüme hızı olarak dünya ekonomisinin %85’ini oluşturan G20 ülkeleri arasında en üst sıraya yerleştiğimizi belirtti. İyi gelen büyüme verilerinden sonra döviz kurları kısa süreli bir düşüş yaşadı ancak sonrasında hemen yükselişe geçti.

Dünya Bankası, Türkiye Direktörü Johannes Zutt, Türkiye’nin büyüme tahminlerini revize ettiklerini açıkladı.

Dünya Bankası geçtiğimiz aylarda da 2017 yılı büyüme rakamlarını %3 olarak revize ettiklerini duyurmuştu. Johannes Zutt tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılının oldukça iyi geçtiğini, özellikle 2016’da gerçekleşen FETÖ darbe girişimi sonrasında Türkiye ekonomisinin büyük ölçüde toparlandığını ve hükümetin özel sektörün canlılığını artırmak için yeni teşvikler yaptığını söyledi. Zutt; 2018 – 2019 yıllarında Türkiye’den %4 – 5 oranında büyüme beklediklerini belirtti.

Türk firmalarının verimlilik konusunda aktif olmamaları halinde, büyümenin bu seviyede gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Türk şirketlerinin Avrupa küresel ağı ile bütünleştiklerini fakat en karlı kısmın üzerinde çalışmadıklarını söyleyen Zutt, ileriye dönük daha yüksek fiyatlar talep eden ürün ve servislerin inovasyonunda daha iyi iş çıkarmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Dünya ekonomisinde gömülü teknolojiye sahip kompleks ürünlere olan talebin artacağı fakat Türkiye’nin bu alanda şimdiye kadar kayda değer bir ilerleme yapmadığını ifade etti.

Türkiye ekonomisi ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımlarına karşı oldukça hassas.

Zutt, bu hassasiyet sebebiyle faiz artırımlarından ve yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan stresi yönetebilmesi, bunun yanında AB ile ilişkilerini olumlu şekilde sürdürmesi gerektiğini söyledi. Çünkü Türkiye’nin büyümesinin büyük ölçüde Avrupa ile yapılan işlere bağlı olduğunu belirten Zutt, Dünya Bankası’nın da Türkiye’de enerji sektöründe aktif olduğunu söyledi.

Tuz Gölü’ndeki Doğalgaz Depolama Tesisi’nin; enerji, iletim, dağıtım ve yenilenebilir enerji alanlarında birlikte çalıştıklarını söyleyen Johannes Zutt, bu çalışmalarını sürdürmelerinin yanında Suriyeli mültecilerin eğitim ve sağlık konularında da sürekli temas halinde olduklarının altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum