Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankası Türkiye’yi SUY Programı Konusunda Takdir Etti

Dünya Bankası 4 milyona yakın mültecinin bulunduğu Türkiye’de başlatılan Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programının pozitif gelir şoku sağlayacağını belirtti.
Dünya Bankası Türkiye’yi SUY Programı Konusunda Takdir Etti

Türkiye, yıllardır özellikle Suriye’den gelen mültecilere kucak açmış durumda. Bu konudaki misafirperverliği ve hassasiyeti farklı ülkeler tarafından da birçok kez takdir edildi. Dünya Bankası ise Türkiye’nin başlattığı Sosyal Uyum Yardımı‘nın (SUY), geçim şartlarını iyileştirme konusunda çok olumlu katkıları olacağını söyledi.

SUY programı Avrupa Birliğinin Türkiye’deki mülteci kampları dışında yaşayan uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara verilmesi amacıyla 348 milyon Euro kaynak sağladığı bir paketi içeriyor.

Türkiye’de 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere, toplamda 4 milyona yakın mülteci bulunuyor.

4 Milyon MülteciDünya Bankası tarafından yayımlanan raporda, Türkiye’nin Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma statüsündeki kişilere ev sahipliği yaptığı ve SUY’u bunlar arasından en yoksul kesime paylaştırdığı aktarıldı. AB’nin sağladığı 348 milyon Euro’luk kaynağın; temel gıda, giyim ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldığı belirtildi.

Raporda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılay ile yürüttüğü, AB tarafından finanse edilen yardımların Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerinin geçim şartlarını iyileştirmesi konusunda başarılı olacağı aktarıldı.

SUY programı hedefindeki ailelerin %76’sının yoksulluk sınırının altında olduğu açıklandı.

Sosyal Uyum Yardımı%12’sinin yoksulluk sınırında hayatta kalmaya çalıştıkları, bu kesimin temel kaynaklardan yoksun olduğu, daha da kötüsü ileride kazançlarını artırmalarına engel olacak geçici işlerde çalışarak, yaşamlarını sürdürmek zorunda olduklarını bildirildi.

Dünya Bankası raporunda, SUY kapsamında dağıtılan yardımların ortalama değerinin, ailelerin ortalama harcama düzeyinin %51’ine denk geldiği, daha yoksullarda ise bu oranın %63’lere çıktığı bilgisi verildi. Ailelere pozitif gelir şoku sağlaması hedeflenen yardımların, ailelerin hayatını geliştirme konusunda çok ciddi potansiyele sahip olduğu kaydedildi.

Program kapsamında, ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına nakit ödemeler yapılıyor.

Kızılaykart30 Kasım 2018 tarihinde başlatılan yardımlardan, son verilere göre 1 milyon 447 bin kişi yararlanıyor. Bunların 868 bin 200 tanesi 18 yaş altı çocuklardan oluşuyor. Yardımlar kişi başı aylık 120 lira olarak, KızılayKart aracılığı hesaplara aktarılıyor. Halkbankası’na ait bir bankamatik kartı olan KızılayKart aracılığıyla dağıtılan paraların kaynağı ise Avrupa Birliği ülkeleri.

Uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancıların tespiti, banka hesaplarının açılması, kayıt işlemleri, kart basımı, paraların hesaplara aktarılması gibi işlemlerden doğan tüm masraflar da AB’nin gönderdiği bu paralardan karşılanıyor. Sosyal Uyum Yardımı programından yararlanabilmek için şu şartlardan herhangi birini sağlamak gerekiyor;

  • 4 ve daha fazla çocuğu olan aileler.
  • 60 yaş ve üzerinde, hanesinde 18-59 yaş arası başka bir yetişkin olmayan yaşlılar.
  • Tek başına olan, ailesinde başka kimse olmayan 18-59 yaş arası kadınlar.
  • Engel düzeyi %40 ya da üzerinde bir ya da daha fazla engelli bireyi olan aileler.
  • 18 yaşın altında en az bir çocuğu olan ve hanesinde 18-59 yaş arasında başka bir yetişkin olmayan yalnız ebeveyn.
  • Çok sayıda bakmakla yükümlü olunan bireyi olan aileler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum