Yatırım yapmaya başla!

Dünyada Yalnızca 6 Ülke Kadın ve Erkeğe Eşit Yasal Çalışma Hakkı Veriyor

Son on yıldaki değişimleri izleyen Dünya Bankası, yalnızca 6 ülkenin kadın ve erkeğe eşit yasal çalışma hakkı verdiğini ortaya koydu. Detaylar aşağıda;
Dünyada Yalnızca 6 Ülke Kadın ve Erkeğe Eşit Yasal Çalışma Hakkı Veriyor

Eğer bir kadınsanız ve erkeklerle eşit düzeyde olmak istiyorsanız, yaşayıp çalışmak için en iyi yerlerin Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Lüksemburg ve İsveç olduğu söylendi. Son on yıldaki değişimleri izleyen Dünya Bankası, bunların dünyada işi etkileyen yasalarda cinsiyet eşitliğini yücelten ülkeler olduğunu kaydetti.

Dünya Bankası’nın bu hafta yayınlanan kadınlar, iş dünyası ve yasalar 2019 raporu, 187 ülkedeki cinsiyet ayrımcılığını ölçtü. Çalışmada, 10 yıl önce hiçbir ülkede kadınlara ve erkeklere eşit yasal haklar verilmediği sonucuna varıldı. Söz konusu endeks, istihdam ya da girişimcilik için yasal blokları izleyerek kadınların çalışma yaşamları boyunca -hareket özgürlüğünden emekliliğe kadar- aldığı ekonomik kararları etkileyen sekiz göstergeyi değerlendirdi.

Her ülke en eşiti 100 puan olmak üzere derecelendirilip sıralandı ve yalnızca 6 tanesine tam not verildi.

Dünya Bankası Kadın ve Erkeğe Eşit Yasal Çalışma Hakkı Veren Ülkeleri SıraladıAraştırma küresel olarak ortalama puanların 70’den 75’e yükseldiğini ortaya koyarken, 90 ve üzeri puan alan 39 ülkenin 26’sının yüksek gelirli olduğunu belirtti. Sekiz ülke İngiltere ve Orta Asya dahil Avrupa’dayken, ikisi Latin Amerika ve Karayipler’deki Paraguay ve Peru’ydu ve Tayvan da aralarındaydı. Güney Asya ortalama bölgesel puanda en büyük iyileşmeyi yaşayarak 10 yıl öncesindeki 50 puandan 58.36’ya yükseldi.

Aynı dönemde Mauritius’teki ilerlemenin liderlik ettiği Sahra Altı Afrika da 64.04 puandan 69.63’e yükselmeyi başardı.

Dünya Bankası Kadın Erkek Çalışma Hakları Değişimlerin yarısı iş ve evlilikle bağlantılıydı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkelerse en düşük ilerlemeyi kaydederek yalnızca 2.86 artışla 47.37’ye ulaşabildi. Türkiye ise listede 79.38 olarak puanlandı. Rapor Dünya Bankası’nın görevi Jim Yong Kim’den devralan geçici başkanı Kristalina Georgieva tarafından yayınlandı. Kristalina Georgieva raporla ilgili açıklamasında; “Cinsiyet eşitliği, ekonomik büyümenin kritik bir bileşenidir. Kadınlar dünya nüfusunun yarısıdır ve daha refah bir dünya yaratmada bizim rolümüz var. Ama yasalar bizi engelliyorsa bu rolü oynamayı başaramayacağız.” dedi.

Öte yandan raporda, kadın hakları savunucusu grupların reformları yönlendirmede kilit rol oynadığının da üzeri çizildi.

Kadın Hakları Savunucusu Gruplar Reformda Kilit Rol Oynuyor Rapor genel olarak önemli bir ilerleme kaydetmesine rağmen herkese aynı fırsatı vermek için yapılması gereken daha çok şeyin olduğunu vurguladı. Çünkü yasal reformları başlatmak olay yerinde illaki değişiklikler yapılması anlamına gelmiyordu ve 100 puan otomatik olarak yüzde 100 eşitlik anlamına gelmiyordu.

Eşit olmayan ücret, en büyük engellerden biriydi ki İsveç’teki kadınlar erkek emsallerine göre yüzde 5 daha az kazanıyordu ve İngiltere’de de arada yüzde 8’lik fark vardı. Dünya Bankası’nın geçici lideri Georgieva; “Bu kaçırılmış bir fırsatı temsile diyor. Eğer kadınlar erkekler kadar kazanırsa, küresel ekonomi 160 trilyon dolar zenginleştirilebilir. Kadınlara yer vermenin daha zengin toplumlara yol açtığı açık.” diyerek görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum