Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası’nın Büyüme Tahminini Düşürdüğü Romanya, 2Ç20 GSYİH’sini Revize Etti

Dünya Bankası'nın bu haftaki raporunda 2021 toparlanma tahminini düşürdüğü Romanya, ikinci çeyrek GSYİH verilerini hafifçe revize etti.
Dünya Bankası’nın Büyüme Tahminini Düşürdüğü Romanya, 2Ç20 GSYİH’sini Revize Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İstatistik ofisi INS, düzeltilmemiş geçici revize edilmiş verilere atıfta bulunarak Romanya’nın ekonomik çıktısının ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 10,3 daraldığını açıkladı.

Eylül’de yapılan açıklamada ise GSYİH’nin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 10,5 düştüğü ve Romanya’nın iki sektörünün 2Ç20 düşüşüne karşı büyüdüğü söylenmişti. Bugünkü INS verilerine göre INS verilerine göre, nihai hanehalkı tüketim hacmi yılın ikinci çeyreğinde yıllık %9,2 düştü ve böylece yüzde 9,3’lük önceki daralma tahminini revize etti.

2020 yılının ilk yarısında GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre düzeltilmemiş seriler için yüzde 4,5, mevsimsellikten arındırılmış seriler için ise yüzde 3,9 arttı.

Tarım sektörünün üretimi, önceki tahminlere paralel olarak yıllık %11,4 küçülürken brüt sabit sermaye oluşumunun büyümesi önceki %1,8 büyüme tahmininden %2,2’ye revize edildi.
INS GSYİH 2Ç20
Kaynak: INS

Sanayi sektörünün üretimi, geçen ayki yüzde 20,4 daralma tahminine kıyasla yüzde 20,3 daralmaya revize edildi. İnşaat çıktısı ise yıllık bazda önceki yüzde 9’dan yüzde 9,2 küçülmeye değiştirildi.

Mal ve hizmet ithalatı, 2020’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 22 azalırken ihracat yüzde 28,5 oranında azaldı. Ayrıca Romanya’nın GSYİH’sinin 2020’nin ikinci çeyreğinde üç aylık bazda yüzde 11,9 küçüldüğünü açıkladı. INS’nin geçici verilerine göre Romanya ekonomisi geçen yıl yüzde 4,1 oranında büyüdü.

Bu arada Dünya Bankası Çarşamba günkü raporunda Romanya’nın ekonomik çıktısının COVID-19 salgınının sonucunda bu yıl yüzde 5,7 küçülmesini beklediğini söyledi.
Dünya Bankası Romanya Büyüme Tahmin
Kaynak: Dünya Bankası

Dünya Bankası Haziran’daki tahminini sürdürürken 2021’de Romanya ekonomisinin önceki yüzde 5,42lük büyümeye kıyasla yüzde 4,9’la daha yavaş toparlanacağını öngördü.

Banka, 2020 ekonomik çöküşünün temelde üretimdeki yavaş toparlanma ve kötü bir tarım yılı nedeniyle olduğunu söylerken; “Uzayan COVID-19 salgını, kısa vadede Romanya’nın ekonomik faaliyetini ve hane gelirlerini ciddi şekilde etkiledi.

Proaktif ancak kısıtlı bir mali yanıt, firmaların çalışanları elinde tutmasına ve hane halkı gelirlerine katkıda bulunmasına yardımcı oldu” ifadelerini ekledi.

Dünya Bankası genişleyen mali açığın, kamu borcunu 2019’daki %37,6’dan 2020’de GSYİH’nin tahmini %45,1’ine ve 2021’de %47,7’sine sürükleyeceğini bildirdi. Ancak küresel borç veren, Romanya’nın kamu borcunun AB’deki en düşük borçlardan biri olarak kaldığını da aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu