Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ekonomide %4 Büyüme Bekleyen Dünya Bankası, Türkiye Tahminini Düşürdü

2021 yılı beklentilerini paylaşan Dünya Bankası, salgında ikinci dalganın etkilerine değindi. Türkiye ekonomisi için %5 olan büyüme beklentisini %4,5’e düşürdü.
Küresel Ekonomide %4 Büyüme Bekleyen Dünya Bankası, Türkiye Tahminini Düşürdü

Dünya Bankası, 2021 yılı için Küresel Ekonomik Beklentiler raporunu yayımladı. Raporda Covid-19 salgınının yıkıcı etkilerine değinilerek, politika yapıcıların büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Yapısal reform, bütçe açıkları, borç yönetimi ve halk sağlığı gibi sorunların, iyileşmeyi uzun vadeye yayacağı aktarıldı.

Bazı ülkelerin işletmelere ve hanehalklarına destek olmak için harekete geçtiği, ancak daha dayanıklı ve dinamik bir ortam hazırlamak için iki kat çaba harcanması gerektiği anlatıldı. 2020 yılında özellikle yatırımlarda büyük çöküş olduğu fakat 2021’de büyümeye geçmesinin beklendiği anlatıldı.

Dünya Bankası küresel ekonominin 2021 yılında %4 oranında büyüyeceğini öngörüyor.
Dünya Bankası Raporu
Kaynak: Dünya Bankası

2022 yılında ise %3,8 oranında büyüme göstereceği tahmin ediliyor. Salgının etkilerinin geride kalması, yatırım ve sermayelerin artmasıyla global ekonomide de toparlanma olması bekleniyor. Son dönemde artan vakaların tüketim ve ticaret tarafındaki iyileşmeyi kademeli bir şekilde gerçekleştireceği aktarıldı.

Aşı ve tedarik kısmındaki gecikmeler, vakaların beklenenden daha fazla artması, sağlık, eğitim, ekonomi gibi tüm noktaları içeren olasılıkların, kısa vadede görünümü belirsiz hale getirdiği söylendi. Pandemiyle mücadele kapsamında hayata geçirilen teşviklerin kamu ve özel borç yükünü artırdığı hatırlatıldı.

Diğer ülkeler için beklentilere bakıldığında, ABD ekonomisinin 2021 yılında %3,5, Japonya’nın %2,5, Çin’in %7,9, Rusya’nın %2,6, Türkiye’nin %4,5 oranında büyüme sağlaması öngörülüyor. Bu oranlar gelişmiş ülkeler için %3,3, gelişmekte olanlar için %5 olarak açıklandı. Türkiye için beklentisini daha önce %5 olarak açıklamıştı.

Hükümetlerin ekonomiyi desteklemek için gösterdiği çabalarla birlikte atılan adımların, bankaların sermayesini zayıflattığı belirtildi. Bu süreçte politika yapıcılarla birlikte kredi kalitesinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi gibi kararlar alınması gerektiği vurgulandı.

Yatırımların artması için esneklik ve şeffaflık yönetiminin güçlendirilmesi gerektiği söyleyen Dünya Bankası Başkanı David R. Malpass, bunların yatırımları yeniden canlandırmaya yardımcı olacağını bildirdi.
Küresel Borç Durumu
Kaynak: Dünya Bankası

Hem dış hem de iç borç çözümünde süreçleri desteklemek için şeffaflığın çok önemli olduğunu belirten Malpass, hesap verilebilirlik prensibinin gelecekteki borç yükünü ve yoksulluğu azaltma konusunda önemli olacağını aktardı. Şimdi doğru yatırımları yapma zamanı olduğunu söyleyen Malpass, adil ve sürdürülebilir ekonomi için fırsatları yakalamak gerektiğini aktardı.

Salgının dünya ekonomisinde 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük yıkıma yol açtığı belirtilen raporda, geçen yüzyıldaki Büyük Buhran’ı da geride bıraktığı kaydedildi. İlk aylarda kısıtlamalar gevşetilse de, son dönemde vakaların artmasıyla yeniden sıkılaştırıldığı, bunun da küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceği eklendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum