Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası Kenya için 1 Milyar Dolarlık Bütçe Desteğini Onayladı

Kenya’ya salgınla mücadelede yardımcı olmak için bütçe fonunu onaylayan Dünya Bankası, ödemeyi 750 ve 250 milyon dolarlık iki kısım şeklinde gerçekleştirecek.
Dünya Bankası Kenya için 1 Milyar Dolarlık Bütçe Desteğini Onayladı
Son Güncelleme: 
Yorum

52 milyon nüfuslu Doğu Afrika ülkesi Kenya’da şu ana kadar 50 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 963 pozitif vakanın olduğu ülkede salgın, Avrupa ülkelerinin tam tersi olarak Mayıs ayında daha fazla artış gösterdi. En fazla vakanın rapor edildiği tarih, 57 ile 17 Mayıs oldu.

Her ne kadar sayılara bakıldığında durum iyi gibi görünse de gayri safi yurt içi hasılası 88 milyar dolar olan Kenya, salgınla mücadelede ekonomi anlamında zorlanıyor.

Bugün yapılan bir açıklamaya göre Dünya Bankası, Kenya’ya salgın nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlarla baş edebilmesi için 1 milyar dolarlık fonu onayladı.

Kenya Maliye Bakanı Ukur Yatani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bugüne kadar aldıkları en büyük fon olacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde 300’den fazla milletvekili tarafından hazırlanan yazıda Dünya Bankası’nın ve IMF’nin salgın süresince yoksul ülkelerin borçlarını iptal etmeleri gerektiği belirtilmişti. Pandeminin başından bu yana her iki kurum da ekonomik olarak sarsılan ülkelere yardım etmek için ellerinden geleni yaptı. Son olarak Mayıs başında Dünya Bankası Özbekistan’a 200 milyon dolarlık ek finansman sağlamıştı.

Çarşamba günü ise Kenya için 1 milyar dolarlık bütçe desteğinin onaylandığı açıklandı. Banka tarafından yapılan açıklamada, söz konusu onayın zamanında yapıldığı ve salgının ekonomide yarattığı şoku telafi etme konusunda yardımcı olacağı bildirildi.

Buna ilaveten Uluslararası Kalkınma Derneği’nden gelecek olan 750 milyon dolarlık kredinin %1,35 faizle, 5 yıl geri ödemesiz olacak şekilde, 30 yıl içinde ödeneceği söylendi. 250 milyon dolarlık ikinci parti fon ise %2 faiz oranıyla ödenecek.

Kenya’nın bütçe açığı vergi kesintileri nedeniyle GSYİH’nin %8,2’sine çıkmış durumda.
Kenya Bütçe Açığı GSYİH Oranı
Kaynak: Trading Economics

2019 verilerine göre Kenya’nın bütçe açığı GSYİH’nin %5,6’sı kadar olmuştu. Bir önceki yıllara bakıldığında bu oranın 2016 ve 2017 yıllarında %7,8, 2018’de %6,7 olduğunu görmekteyiz. Geçen yıl ise %5,6’ya düşürmeyi başarmışlardı. Fakat hesapta hiç olmayan salgın nedeniyle bu oranın yeniden yükselmesi kaçınılmaz görünüyor.

Etiyopya, Tanzanya, Somali ve Sudan gibi ülkelere komşu olan Kenya, bölgenin en iyi ekonomilerine sahip olsa da 2018 verilerine göre GSYİH’si 87,91 milyar dolar seviyesinde. Toplam kamu borcunun yurt içi hasılanın %55 seviyelerinde olması ise hükümetin her geçen yıl borçlanmayı artırması nedeniyle eleştirilmesine sebep oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu