Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası: İklim Hedeflerine Ulaşmak için El Ele Gidilmeli

Son yayımladığı raporda iklim ve kalkınma hedeflerine dair analizleri sunan Dünya Bankası, yapılması gereken ilk öncelikleri sıraladı.
Dünya Bankası: İklim Hedeflerine Ulaşmak için El Ele Gidilmeli
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası, Perşembe günü yayımladığı bir raporda küresel olarak mücadele edilen sera gazı ve karbon emisyonu gibi konulara dair önemli bilgiler paylaştı. “İklim ve Kalkınma: Eylem İçin Bir Gündem” başlıklı analiz dünya sera gazı emisyonlarının yüzde 34’ünü oluşturan, 20’den fazla ülkeyi kapsayan sonuçları içeriyor.

Yapılan araştırmaların iklim riskine karşı daha savunmasız olan düşük gelirli ülkelerde, yatırım ihtiyaçlarının belirgin bir şekilde daha yüksek olduğunu işaret ettiği belirtildi.

Bu ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmek için daha fazla finansmana ihtiyaç duyacağı söylendi.

Bu alanda başarılı olabilmek için kilit noktaların etkili reformlar, kamu kaynaklarının daha iyi tahsis edilmesi, özel sermayelerin daha yüksek tutulması ve uluslararası toplumdan daha yüksek mali destek sağlanması olduğu sıralandı.

Buna göre gelişmekte olan ülkelerin yıllık gayri safi yurt içi hasılasının, yüzde 1,4’üne denk gelen tutarda yatırım yapmaları halinde, 2050 yılına kadar emisyonların yüzde 70 oranında azaltılabileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Erken Önlem Gelecekte Sistemlerin Kilitlenmesini Önleyecek

20’den fazla ülkeyi kapsayan rapora dair konuşan Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “İklim ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için el ele gidilmelidir.” dedi.

İklim eyleminin, küresel topluluktan önemli ölçüde finansman ve girişler için mekanizma gerektiren, kilit önemde bir konu olduğunu söyledi.

Raporda, tüm ülkelerin iklim eylemlerini artırmak zorunda olduğu fakat emisyonlar konusunda daha fazla sorumluluk sahibi olan yüksek gelirli ülkelerin, düşük gelirli ülkelere kıyasla daha fazla destek vererek öncülük etmesi gerektiği belirtildi.

Kilit yatırımcılara ve politika reformlarına öncelik verilmesinin iklim değişikliyle mücadelede daha fazla fayda sağlayacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın