Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası: Faizler Yükseldikçe Borç Seviyesi Artıyor

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, artan borç seviyelerine dair yaptığı konuşmada Çin’in en büyük alacaklılardan biri olduğunu söyledi.
Dünya Bankası: Faizler Yükseldikçe Borç Seviyesi Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, New York’taki Reuters NEXT konferansında yaptığı konuşmada dünyanın en fakir ülkelerinin resmi ikili alacaklılara olan borcunun bir yıl öncesine göre yüzde 35 arttığını söyledi. Bu artışla beraber 62 milyar dolara ulaşan borç yükününün üçte ikisinin Çin’e olan borçlardan oluştuğunu açıkladı.

Gelecek hafta yayımlanacak olan yıllık borç istatistikleri raporu öncesinde konuşan Malpass, yoksul ülkelerin borçlarını gerçekten ele alacak bir sistem olmadığı, düzensiz temerrüt sürecinden endişe duyduğunu söyledi.

Bunun yanında ABD gibi gelişmiş ekonomilerin de borç yükünden endişe duyduğunu belirtti. Bu durumun gelişmekte olan ülkelerden daha fazla sermaye çektiği anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

“Faiz oranları yükseldikçe, gelişmiş ekonomiler için borç servisi artıyor ve bu, dünyadan büyük miktarda sermaye gerektiriyor.” diyen Malpass, Çin’deki durum hakkında da konuştu.

Çin En Büyük Alacaklılardan Biri

Gelecek hafta Çinli yetkililerle emlak sektöründeki sıkıntıları, Covid-19 politikalarını ve diğer ekonomik sorunları ele almak için bir araya geleceklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Çin’in en büyük alacaklılardan biri olduğunu hatırlatan Dünya Bankası Başkanı, bu sebeple bu durumla daha çok ilgilenmesi ve ülkelerin sürdürülebilirliği için daha duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti.

Önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantıda çoğunlukla borç ödemelerinin ele alınacağını ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın da katılacağını belirtti.

Bu ismin yanında Çin’in en fazla borç veren iki bankası olan China Development Bank ve China Export-Import Bank of China yetkililerinin de yer alacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.