Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası El Salvador’un Bitcoin Talebine Olumsuz Yanıt Verdi

El Salvador'un Bitcoin'i yasal ihale olarak kullanma geçişinde yardım talebi kabul görmedi.
Dünya Bankası El Salvador’un Bitcoin Talebine Olumsuz Yanıt Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Amerika ülkesi El Salvador geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’i resmi para olarak tanıma kararı almıştı. Alınan karar El Salvador’u bu alanda adım atan ilk ülke haline getirdi. Kripto para birimine geçiş aşamasında Dünya Bankası’ndan yardım istenmişti. Bu talebe yanıt geldi ve Dünya Bankası, El Salvador’un isteğini kabul etmedi.

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul edilen bir para birimi olarak benimseme hareketini desteklememesinin nedenleri olarak Bitcoin’in çevresel etkisi ve şeffaflığı ile ilgili sorunları gösterdi.

Bitcoin Destekçileri Memnun Olmadı

Bitcoin Destekçileri Memnun Olmadı

Bir yetkili, hükümetin Bitcoin konusunda yardım için yaklaşımıyla ilgili, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında bunun Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey olmadığını belirtti.

Ancak banka El Salvador’a para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceğini iletti. Tanınmış Bitcoin kullanıcıları, Dünya Bankası’nın yanıtından memnun değil ancak şaşırmadıklarını ifade ettiler.

Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano, “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi” ifadelerini kullandı.

Blockchain geliştirme firması Blockstream’in CSO’su ve blockchain oyunu Infinite Fleet’in yaratıcısı Samson Mow, haberlerden rahatsız oldu ve Dünya Bankası’nın eski haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

IMF sözcüsü Gerry Rice ise Bitcoin’in benimsenmesinin çok dikkatli bir analiz gerektiren bir dizi finansal, yasal ve makroekonomik endişeler sunduğuna dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%