Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankası Çin’in 2019 Ekonomik Büyüme Tahminini Düşürdü!

Dünya Bankası, bugün yayınladığı raporda Çin’in ekonomik büyümesinin 2019’da yüzde 6.2’ye düşürdüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
Dünya Bankası Çin’in 2019 Ekonomik Büyüme Tahminini Düşürdü!

Dünya Bankası bugün yayınladığı raporda Çin’in ekonomik büyümesinin 2019’da 2018’e göre yavaşlayacağını öngörerek bu yıl yüzde 6.5 olması beklenen ekonomik büyümenin gelecek yıl yüzde 6.2’ye düşeceğini bildirdi.

Dünya Bankası, 28 yılın en zayıfı olacak Çin’in 2018 ekonomik büyüme görünümünü ise Nisan ayındaki öngörüsüyle aynı bıraktı. Banka, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi hakkındaki son değerlendirmesinde; Çin’in temel politika mücadelesinin, finansal riskleri sınırlandırırken ticarete bağlı zorlukları ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Raporda ayrıca tüketimin Çin ekonomisinin ana sürücüsü olmaya devam edeceği çünkü zayıf kredi büyümesi, yavaşlayan küresel talep ve ABD tarifelerinin ihracata zarar vereceği kaydedildi.

Çin Tüketimi Büyüme için İtici Güç Dünya Bankası bu noktada raporunda; “ekonomiyi canlandırmak için mali politika kamu altyapısından ziyade hane halkı tüketimine odaklanabilir” ifadelerini kullanarak Çin’in işletme vergilerini daha da düşürecek bir alana sahip olduğunu vurguladı.

Hükümet gelecek yıl vergileri daha agresif bir şekilde kesme taahhüdü vererek Çin ekonomistleri arasında Pekin’in mali açık oranını yüzde 3’ün üzerine çıkarmasıyla ilgili tartışma başlatmıştı.

Pekin Mali Politikaları Ekonomistleri Endişelendiriyor Pekin, son aylarda bankaların zorunlu karşılıklarında yapılan değişiklikler, vergi kesintileri gibi bir dizi politika önlemini açıklamıştı. Asya’nın en güçlü ekonomisi, üçüncü çeyrekte küresel finansal krizden bu yana en zayıf hızı olan 6.5 seviyesine gerilemişti ki göstergeler bu çeyrek ve önümüzdeki yıl için düşüşün devam etmesine işaret ediyordu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Çin’in sanayi üretimi ve perakende satış büyümesi verileri de beklentileri karşılayamayarak endişeleri artırmıştı.

Veriler Çin’in ABD ile yaşadığı ticaret anlaşmazlığında yavaşlama belirtileri gösterdiğini kanıtlamış, Kasım’daki sanayi üretimi son 3 yılın en yavaş hızı olarak kayıtlara geçmişti.

Çin Sanayi Üretimi Yavaşladı Yüzde 5.4 seviyesinde büyüyen sanayi üretiminin yanında perakende satışları da 2003’ten bu yana en yavaş hızında büyüyerek yüzde 8.1 seviyesinde kalmıştı. Tüm bunların yanında, Uluslararası Para Fonu da Ekim ayındaki raporunda Çin’in 2019 için ekonomik büyüme tahminini yüzde 6.4’ten yüzde 6.2’ye çektiğini duyurmuştu.

2018 tahmini üzerinde ise herhangi bir değişiklik yapmamıştı. Nihayetinde Çin ekonomisi için tahminlerin, pek iyi yönde gitmemesi kaygıları bir kez daha gündeme getirdi. Son olarak Dünya Bankası’nın raporunda; Çin’in ABD ile ticaret görüşmelerine devam ederken ticaret ortaklarının fikri mülkiyet koruması ve teknoloji transferleri konusundaki kaygılarını ele alma çabalarını artırması gerektiğini söylemesi dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum