Yatırım yapmaya başla!

Trump ile Anlaşamayan Dünya Bankası Başkanı İstifa Edip Özel Bir Altyapı Şirketine Geçiyor

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, 6 yıldır oturduğu koltuktan 1 Şubat’ta kalkacağını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Trump ile Anlaşamayan Dünya Bankası Başkanı İstifa Edip Özel Bir Altyapı Şirketine Geçiyor

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, 2012’den bu yana devam ettirdiği görevinden 1 Şubat’ta ayrılacağını duyurdu. 2017’de aynı görev için yeniden seçilen Jim Yong Kim’in görev süresinin dolmasına 3 yıldan fazla bir süre varken istifa edeceği kaydedilirken, Dünya Bankası Başkanı’nın eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından birinci ve ikinci dönem için aday gösterildiği hatırlatıldı.

Ayrıca hekim ve halk sağlığı savunucusu olan Kim’in Donald Trump’ın iklim değişikliği politikalarına karşı çıktığının üzeri çizildi. Kim yeşil enerji projeleri için finansmanları desteklemiş ve büyük ölçüde kömür enerjisi yatırımlarına destek vermeyi bırakmış ancak Trump yönetimi ile halka açık çatışmalara girmekten kaçınmıştı.

Kim’in Dünya Bankası’nın yönetim kuruluna yaptığı duyuruya aşina olan kaynaklar, onun kendi isteğiyle görevinden ayrıldığını ve Trump yönetimi tarafından zorlanmadığını söyledi.

Görev Süresi 2022’de Dolacak Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim İstifa Ediyor!Ne var ki ABD Başkanı Donald Trump, ülke Dünya Bankası’nın oy haklarındaki hakim payı elinde tuttuğu için Kim’in halefinin seçilmesinde güçlü bir etki sahibi olacaktı. Keza Dünya Bankası Başkanı geleneksel olarak ABD yönetimi tarafından seçilen bir Amerikalı olmuştu.

Öte yandan Dünya Bankası ilgili açıklamasında, Kim’in gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı yatırımlarını artırmaya odaklanmak için hemen bir şirkete katılmak istediğini de bildirdi.

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim Özel Bir Altyapı şirketine Geçiyor Fakat Jim Yong Kim’in yer almak istediği pozisyonla ilgili herhangi bir detay verilmedi. Jim Yong Kim’in görevden ayrılmasının ardından ise Dünya Bankası’nın geçici başkanlık görevini, 2017’de icra kurulu başkanı seçilen Kristalina Georgieva’nın üstleneceği kaydedildi. Bulgar bir vatandaş olan Kristalina Georgieva’nın 1993’te bir çevre ekonomisti olarak başladığı Dünya Bankası’nda 15 yıl görev yaptıktan sonra üst düzey Avrupa Birliği görevlerinde bulunduğu bilgileri de verildi.

Tüm bunların yanında Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’in; “Dünya Bankası Grubu’nun çalışmaları, dünyanın dört bir yanındaki yoksulların istekleri ve iklim değişikliği, pandemiler, kıtlık, mülteciler gibi sorunlar hem ölçek hem de zorluk bakımından artmaya başladığından, şimdi her zamankinden çok daha önemli. Başkan olarak hizmet etmek ve kurumun bu tür zorlukların tam ortasında yer almasına yardım etmek büyük bir ayrıcalıktı.” dediği aktarıldı.

İlaveten Kim, özel sektöre katılma fırsatının beklenmedik olduğunu vurgulayarak; “fakat bunun iklim değişikliği ve gelişmekte olan pazarlardaki altyapı açığı gibi önemli küresel meseleler üzerinde en büyük yol olduğunu sonucuna vardım” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum