Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası Başkanı: Çin’in Hayati Ekonomik Reformlara İhtiyacı Var

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Çin'e çok önemli ekonomik reformlara ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
Dünya Bankası Başkanı: Çin’in Hayati Ekonomik Reformlara İhtiyacı Var
Yorum

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Perşembe günü Pekin’de Uluslararası Para Fonu ve Dünya Ticaret Örgütü liderlerinin yanı sıra Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya geldi. ABD’nin ticaret müzakerelerindeki kilit talepleri yankılayan Malpass, Çin’i ekonomisini daha da açmaya ve devlet sübvansiyonlarını azaltmaya çağırdı.

Başbakan Li ve IMF ile diğer küresel kurumların başkanları ile yaptığı yuvarlak masa toplantısından sonra Malpass; “yeni reformları ve liberalleştirmeyi teşvik ettim” dedi.

Dünya Bankası Başkanı: Çin’i Yeni Reformlara ve Liberalleştirmeye Teşvik Ettim

Dünya Bankası Başkanı: Çin’i Yeni Reformlara ve Liberalleştirmeye Teşvik EttimÇin’in ikili ticaret ihtilaflarını çözmesi ve önümüzdeki on yıllarda keskin bir gerilemeyi önlemek için borç vermedeki şeffaflığı artırması gerektiğini söyleyen David Malpass şöyle konuştu:

“Çin hukukun üstünlüğünü geliştirebilir, borç ve yatırım gibi kaynakları tahsis etmede piyasanın daha belirleyici bir rol oynamasını sağlayabilir, devlete ait işletmelere sübvansiyonları azaltabilir ve rekabet engellerini kaldırabilir. Başarılması zor ancak eşitsizliği azaltmak ve daha yüksek yaşam standardı oluşturmak için hayati öneme sahip.”

Sonuçta özel oyunculara erişimin kısıtlı olduğu, enerji, havacılık, telekomünikasyon gibi kazançlı sektörleri, devlete ait kurumlar domine ediyor. ABD başta olmak üzere Çin’in ticaret ortakları da uzun süredir eşit bir oyun alanı olmamasından ve fikri mülkiyet hırsızlığından yakınıyor.

Başbakan Li ise Çin’de hem yerli hem de yabancı şirketlere eşit muamele edileceği konusunda vaatlerde bulunmaya devam ediyor. Bugünkü açıklamasında da “Yatırım fırsatlarına eşit erişime sahip olacaklar, kaynaklara eşit şekilde erişebilecekler, yasalara uygun yasal koruma sağlayacaklar.” dedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ayrıca ülkenin ekonomiyi desteklemek için çeşitli politika araçlarını daha iyi kullanması gerektiğini dile getirdi. Reel faiz oranlarını düşürmek için tüm olası araçların kullanılacağını ve para politikasının ekonomik aktivitenin artırılmasına daha uygun olması gerektiğini aktaran Li, Dünya Bankası ile iş birliğini artırmaya istekli olduklarını da bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu