Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankası Asya’nın 2020’deki Büyümesi ve 38 Milyon Yoksul Konusunda Uyardı

Dünya Bankası, Asya’nın büyümesini 1967’den bu yana en düşük seviyede tutacak salgın ve yoksulluğa sürüklenecek 38 milyon kişi konusunda uyardı.
Dünya Bankası Asya’nın 2020’deki Büyümesi ve 38 Milyon Yoksul Konusunda Uyardı

Dünya Bankası, bugün yayımladığı raporunda koronavirüs salgını sonucunda 20 yıl sonra ilk kez Doğu Asya’daki yoksul insan sayısının artacağı konusunda uyardı.

Doğu Asya ve Pasifik ekonomileri üzerine yayımladığı güncellemede Dünya Bankası, 38 milyon kadar insanın bu yıl yoksulluğa takılıp kalmaya veya tekrar yoksulluğa sürüklenmeye hazırlandığını belirtti. Hükümetler ekonomilerini liberalleştirmek ve sosyal güvenlik ağlarını artırmak için hızlı hareket etmeden, Covid-19’un üçlü şoku, kilitlemeler ve küresel durgunluğun gelecek yıllarda büyümeyi engelleyeceğini ve yoksulluğu körükleyeceğini aktardı.

Banka raporunda; “Hastalık, gıda güvensizliği, iş kayıpları ve okulların kapanması, insan sermayesinin erozyonuna ve ömür boyu sürecek kazanç kayıplarına yol açabilir” ifadeleriyle dikkat çekti.

Bankanın Doğu Asya ve Pasifik’ten sorumlu başkan yardımcısı olan Victoria Kwakwa, Covid-19’un sadece fakirleri en çok vurmakla kalmayıp aynı zamanda yeni fakirler yarattığını söyledi.
Covid Yarattığı Belirsizlikler
Kaynak: Dünya Bankası

Banka, pandeminin yokluğunda yoksulluktan kurtulan 33 milyon kişinin bu yıl bunun içinde kalacağının üzerini çizdi. Ayrıca fakir olarak görülmeyen 5 milyon kişinin daha yoksulluğa sürükleneceğini ekledi.

“Covid-19 nedeniyle okulların kapanması Doğu Asya-Pasifik ülkelerinde öğrenmeye göre ayarlanmış 0,7 eğitim yılı kaybına neden olabilir, sonucunda bölgedeki ortalama bir öğrenci çalışma hayatı boyunca her yıl beklenen kazancında yüzde 4’lük bir düşüşle karşılaşabilir” dedi.

Çok taraflı borç veren, eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, pandeminin doğu Asya ekonomileri ve insanları üzerindeki sonuçlarının önümüzdeki on yılda bölgesel büyümeyi yılda 1 puan azaltabileceğini öngördü.

Bankanın pandeminin doğu Asya’nın en savunmasız insanları üzerindeki kalıcı etkisi konusundaki uyarısı, pandeminin eskiden dünyanın en hızlı büyüyen bölgeleri arasındaki bölgelerdeki etkisine ilişkin diğer kasvetli tahminleri izledi.
 Dünya Bankası Pandemi 38 Milyon Yoksul
Kaynak: Dünya Bankası

Doğu Asya ülkelerinin salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başardığını ve bunun iç ekonomik faaliyetin canlanmasını sağladığını bildiren Dünya Bankası, bununla birlikte Endonezya ve Filipinler’in hala hastalıkla mücadele ettiğini hatırlattı. Asya’nın en fakir ülkelerinden biri olan Myanmar da son zamanlarda koronavirüs vakalarında bir artış yaşamıştı.

Dünya Bankası Pazartesi günü yayımladığı güncellemede ise pandeminin Çin’in yanında Doğu Asya ve Pasifik’te 50 yıldan fazla bir süredir en yavaş büyümeye yol açmasının beklendiğini belirtti.

Bölge için bu yıl 1967’den bu yana en düşük oran olan yalnızca %0,9’luk büyümenin tahmin edildiğini aktaran Dünya Bankası, Çin’deki büyümenin bu yıl %2 olmasının öngörüldüğünü ekledi. Dünya Bankası, Doğu Asya ve Pasifik bölgesinin geri kalanının %3,5 oranında küçülme kaydedeceğini öngördü.

Raporda, salgının ve yayılmasını önleme çabalarının ekonomik faaliyette önemli bir kısıntıya yol açtığı belirtildi.

“Bu iç zorluklar, ticaret ve turizme büyük ölçüde bel bağlayan Doğu Asya ve Pasifik ekonomilerini vuran salgın kaynaklı küresel durgunluk ile daha da arttı” diyen Dünya Bankası, sosyal koruma programları işçilerin ekonomiye yeniden entegrasyonunu desteklemeye yardımcı olabilirken bölgedeki ülkelerin mali reform izlemesi gerekebileceğini savundu.

Pandeminin ekonomik şokunun yoksullukta da bir sıçramaya yol açması beklenirken bunun 20 yıldaki ilk yükselişini görmek için 33 milyon artarak 38 milyon kişiye yayılabileceğini tahmin etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum