Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankaları Personellerinin İşine Son Vermeye Yönelirken, Rakam 73 Bini Aştı!

Bankaların 2019 yılında açıkladığı personelleri işten çıkarma sayısı, İtalyan Unicredit'in de 8 bin çalışanının işine son vereceğini bildirmesiyle 70 binin üzerine çıktı. Bu durumun en yoğun olduğu bölge ise Avrupa olarak kayıtlara geçti.
Dünya Bankaları Personellerinin İşine Son Vermeye Yönelirken, Rakam 73 Bini Aştı!

Merkezi Milano’da bulunan UniCredit, bir süredir bölgenin ekonomik büyüme kriziyle mücadele ediyor ve bir yandan da bölgedeki çoğu maliye bakanının itiraz ettiği negatif faizlerle savaşıyor. Bu etkilerle stratejik bir plan yapmaya yönelen banka, bugün 8 bin personelini işten çıkarma kararı aldığını açıkladı.

Söz konusu bu rakam, UniCredit’in sahip olduğu iş gücünün %9’una denk geliyor. Bu nedenle şubelerinden 500’ü kapatılacak. Banka bunun yanı sıra 2019 yılında elde ettiği karın %10’luk kısmına denk gelen ayrı bir hisse geri alımı yapacak. 2023 yılına kadarki yeni hedeflerini açıklayan Unicredit, yapacağı temettü ödemeleri ve hisse geri alımlarıyla yatırımcılarını ödüllendirecek.

Unicredit’in bugün duyurduğu 8000 kişinin işine son verileceği haberiyle birlikte 2019 yılında bankalar tarafından açıklanan toplam işten çıkarma sayısı 73 bin 400’e yükseldi. Bu rakamın %86’sı Avrupa bölgelerinde kaydedildi.

Unicredit'in Bugün Duyurduğu Haberle Sayı 73 Bini Aştıİşten çıkarmaların en fazla Avrupa bölgelerinde olmasının temel nedeni, bölgedeki negatif faizin yarattığı durumlar ve bölge ekonomisinin yavaşlamasıyla birlikte pek çok bankanın maliyetlerini azaltmaya yönelmesi oldu.

Meydana gelen bu durum, çoğunlukla ihracat faaliyetleriyle ayakta kalan Avrupa ekonomisinin küresel ticaret gerginliklerinden negatif etkilendiğini ve negatif faizlerin kredi gelirlerini düşürdüğü Avrupalı bankaların olumsuzluklara karşı daha dayanıksız olduğunu ortaya çıkarıyor.

Çoğu Avrupalı banka büyük bir finansal krizin ardından sağlam bir zemine basmakta güçlük çekiyor.

Avrupalı Bankalar Sağlam Zemine BasamıyorÇoğu Avrupalı banka, personellerinin işine son verme fikrine yönelmekten başka çıkış yolu bulamazken, aynı zamanda karlılığını artırmak amacıyla işletmelerini satışa çıkarıyor. Örneğin, UniCredit’in bugün aldığı işten çıkarma kararı kapsamında gelecek dönemde brüt giderden 1 milyar Euro (1,11 milyar dolar) tasarruf edeceği öğrenildi.

Almanya ise işten çıkarmaların en fazla olduğu Avrupa bankaları arasında ilk sırada yer alıyor. Deutsche Bank, yatırım bankacılığı hedefinin büyük bir kısmından geri çekilmeye yöneldi. Söz konusu banka 2022 yılına kadar 18 bin personelinin işine son vermeyi planladığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum