Yatırım yapmaya başla!

Dünya Bankalarının Duyurduğu İşten Çıkarmalar Son 4 Yılın Zirvesine Ulaştı!

Son olarak Morgan Stanley tarafından duyurulan çok sayıda personelin işine son verileceği haberiyle birlikte bankalar son 4 yıl içindeki en büyük istihdam tasarrufuna yönelmiş olacak.
Dünya Bankalarının Duyurduğu İşten Çıkarmalar Son 4 Yılın Zirvesine Ulaştı!

Dünya genelindeki bankaların büyük bölümü, dijital teknolojik döneme uyum sağlayabilmek için çabalıyor ve aynı zamanda küresel ekonomik gerilemeyle mücadele ediyor. Çeşitli sebepler dolayısıyla katlandığı maliyetleri daha düşük seviyelere indirmek isteyen bankalar çareyi personellerinin işine son vermekte buluyor.

Şirketler ve işçi sendikaları tarafından yapılan araştırma raporunun sonuçları, 2019 yılı içinde 50 farklı bankadan 77 bin 780 adet personelin işten çıkarılacağına ilişkin açıklama geldiğini gösterdi. Bu rakam, en son 2015 yılında 91 bin 448 adet çalışanın işinden olacağının öğrenilmesinden sonraki en yüksek rakama işaret etti. Ayrıca geçtiğimiz aylarda şimdilerde 77 bini aşan bu sayı 73 bin 400 civarında kaydedilmişti.

2019 yılında kaydedilen yüksek seviyedeki işten çıkarmaların %82’si Avrupa ülkelerinde gerçekleşti. Bu bölgedeki bankalar negatif faiz oranlarıyla mücadele ederken istihdam kısıtlamasına yönelmeye mecbur kalmış görünüyor.

En Yüksek İşten Çıkarmalar Avrupa ÜlkelerindeDeutsche Bank, Avrupa’da bulunan en büyük banka olarak en fazla istihdam kısıntısına giden banka olarak ilk sıraya yerleşti. Banka yatırım konusunda faaliyetlerini azaltmayı planlarken aynı zamanda 2022 yılına kadar 18 bin personelinin işine son vermeyi düşünüyor. Almanya’da bulunan bankalar ise rakiplerine kıyasla daha çok mevduata ev sahipliği yapmaları dolayısıyla negatif faiz politikasından hasar görmeye daha müsait.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan bilgiler ışığında en son Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley 1500 civarında personelini işten çıkaracağını duyurdu. Bu kararıyla kendince yıl sonunda verimliliğini artırmaya çalışan banka, işten çıkarma haberi duyuran son banka olarak kaydedildi. Morgan CEO’su James Gorman, 1500 personelin bankanın iş gücünün %2’sine denk geldiğini açıkladı.

Morgan Stanley tarafından yapılan bu bildirimin ardından dünya genelindeki bankaların son 6 yıl içinde 425 binin üzerinde personelin işine son vermiş olacağı tespit edildi. Bu rakama ulaşmada 2019 yılında yapılan istihdam kısıntısının payının büyük olduğu belirtildi.

Son 6 yılda gerçekleştirilen işten çıkarmaların belirtilenden daha yüksek olabileceği de ihtimaller arasında değerlendiriliyor. Çünkü çoğu banka kararını açıklamadan gizli bir şekilde çalışanlarının işine son verdi.

Son 6 Yılda Gerçekleşen İşten ÇıkarmalarDiğer taraftan bankacılık sektörü için 2019, zayıflamayla geçirilen bir yıl oldu. Büyük oranda ihracat faaliyetlerinden destek alan Avrupa bankalarının ticaret savaşlarından etkilenmesi ve negatif faiz oranlarının borç verme kazançlarını azaltması sektör açısından olumsuzluğa neden oldu.

Yaşanan finansal kriz döneminin ardından ABD’de hükümet programları ve yükselen faizler borç verenlere yardımcı oldu. Avrupa’da ise böyle bir durum söz konusu olmadı ve bölgenin bankaları hala toparlanmakta güçlük çekiyor. Birçok banka ya personellerini işten çıkarıyor ya da yüksek kar elde etmek için birimlerini satışa çıkarıyor.

Diğer tarafından büyük bir olasılıkla pek çok bankanın 2020 yılında da işten çıkarma trendini sürdüreceği tahmin ediliyor. Bu konu hakkında bilgisi olan bazı kaynaklar, Aralık ayı başında yaptığı açıklamada İsviçreli varlık fonu Julius Baer Group Ltd. şirketinin personelleri işten çıkarma ile maliyetlerin büyük ölçüde azaldığını düşündüğünü aktardı. İsmi belirtilmeyen bir gazete haberi de İspanya’da Banco Bilboa Vizcaya Argentaria SA tarafından da aynı yolun izleneceğini ve istihdam kısıntılarına sıcak baktığını bildiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum