Yatırım yapmaya başla!

Araçlar için “Hız Sınırlayıcı Kanunu” Çıkarsa Sonuçları Kötü Olabilir!

Alpina CEO'su Andreas Bovensiepen, uygulamaya alınması beklenen araçlarda hız limitleyicisinin sonuçlarından söz etti.
Araçlar için “Hız Sınırlayıcı Kanunu” Çıkarsa Sonuçları Kötü Olabilir!

Otomotiv sektörü, kısa süreler içerisinde gelecek araçlarda hız sınırlamalarına hazırlanıyor. Artık hangi tür otomobil olursa olsun belirlenen hız limitlerini aşmasına imkan verilmeyecek. İlk akla gelen spor, süper spor, hipercar araçların bundan nasıl bir zarar göreceği. Taşıtlarda hız, bazı insanlar için bir tutkudur. Ölümlerin çoğuna neden olan tehlikeli tepki üzerine dünyadan bir yasak gelecek ve bu bazılarımızı çok üzecek!

Bunun üzerine BMW’nin limitli araçlarının sınırlarını yükselten Alpina CEO’su açıklamalarda bulundu. Gerçekten hız sınırlayıcıların koyulması için şirketler mecbur bırakılırsa durum tam olarak ne olur?

Alpina:”2025 yılına gelmeden spor araba sektörü kepenklerini kapatabilir”

Alpina CEO’su Andreas Bovensiepen, ilk sözüne Alman otobanlarının muhtemelen hızlı spor arabaları göremeyeceğini söyledi. Hız sınırlayıcıların söylentileri ve harap olan otobanların sona ermesi 2025 için daha da yükseliyor şeklinde açıklamasına devam eden CEO, satışların belirsiz olacağını aktardı.

İlk olarak spor araba sektöründe satışların belirgin şekilde azalacağı ve her geçen gün de şirketlere zarar yazılacağı söylendi. Bovensiepen, hız sınırlayıcılar hiç bir zaman aynı insanların pahalı bir saat almak gibi hızlı araba isteklerinin bitmeyeceğini iddia ediyor. Beklenen kanunla birlikte diğer teknoloji alanlarının öne çıkanlarından otonom sürüşte, kuralın insan sağlığında yararlı olabileceği düşünülüyor.

Alpina yöneticisi, “Hız sınırlayıcı varsa, araçların çoğunluğunun süspansiyonda çok daha düşük bir kalite elde edeceğini düşünüyorum. Alman üreticiler, “ah, madem 120km/s’den daha hızlı bir şekilde gidilmiyor ve hemen hemen hiç fark yoksa, askıya alma konusunda bu kadar para harcamamalıyız” denilecektir. Bu durumda beş bağlantılı süspansiyona vb. İhtiyaç duymazsınız.”dedi.

Araçların daha düşük hızlarına karşı lastik sektörü de bu konudan etkilenecek.

Potansiyel olarak kırmızı bayrak sallayacak sektörlerden biri de lastik şirketleri. Çok hız yoksa geliştirmeye de o kadar para harcanmasına gerek yok! Andreas Bovensiepen, “Daha düşük hız sınırlarımız varsa, o zaman lastik teknolojisinin odağı tamamen dayanıklılıkta kaymaya ve tutuşa geçmeyebilir. Böylece daha az yuvarlanma direnci olan, ancak ıslak zeminde daha az kavrama ile daha sert bileşikler oluşturacaklar. Bu yüzden belki daha fazla kaza geçirirsiniz.”dedi.

Peki dünya hız rekorlarını elde etmeye çalışan Bugatti, Koenigsegg veya yasal yollarda insanların hız duygusunu kabartan Lamborghini, Ferrari gibi firmaların sonu ne olacak. Hız sınırı denilen kuralın belki de bu kadar ciddi bir mesele olduğunu bu zamana kadar düşünmemiştik. Bakalım tam uygulama sonrasında otomotiv dünyasını neler bekliyor olacak. Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum