Yatırım yapmaya başla!

Ducati, Volkswagen Grubundan Ayrılıyor mu?

Volkswagen aldığı satış kararı ile otomobil dünyasını yine şaşırttı. 90 yıllık geçmişi bulunan İtalyan motosiklet üreticisi Ducati ile bağını kopartıyor. İşte detaylar;
Ducati, Volkswagen Grubundan Ayrılıyor mu?

Volkswagen, 2015 yılında patlayan emisyon usulsüzlüğü ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Uzunca bir süre tartışmalara neden olan hile, mahkemelere kadar uzamış ve milyonlarca aracın geri çağrılmasıyla sonuçlanmış. Üstelik Volkswagen bu nedenle ciddi tazminat davaları ile uğraşmıştı. Doğal olarak Türkiye’de büyük bir hayran kitlesi olan Volkswagen’in itibarının sarsılması da kaçınılmaz olmuştu.

Volkswagen ayıplı mal davaları ile uğraştıktan sonra yeni stratejiler belirleyerek yoluna devam ediyor. Skandal sonrasında oldukça zorlu bir süreç geçiren şirket, çeşitli değişiklikler ile yeniden dikkatleri üzerine topluyor. Amerikan pazarına özel ürettiği Atlas isimli SUV gibi yeniden dünyanın gözüne girmeye çalışıyor. İtalyan motosiklet üreticisi Ducati’nin satışı için düğmeye basması da bu stratejinin bir parçası olarak yorumlanıyor.

Ducati’nin Satış Kararı Nasıl Geldi?

Ducati'nin Satış Kararı Nasıl Geldi? Reuters tarafından yapılan habere göre; Volkswagen, emisyon skandalından sonra yeni operasyonlara yöneldi ve Ducati’nin satışı da buna dahil planlardan birisi. Stratejik bir satış tanımlaması yapılırken, yatırım bankası Evercore’ye gerekli talimatların verildiği söyleniyor. Hatta bazı potansiyel alıcılarla görüşmelerin sürdüğü; ama nihai kararın alınmadı bilgisi veriliyor.

Evercore ve Audi birimi henüz konuyla ilgili yorum yapmıyor. Volkswagen, Ducati’yi 2012 yılında 860 milyon Euro ödeyerek satın almıştı. Audi birimi tarafından gerçekleştirilen bu satın alınan Ducati’nin yıllık karı 100 milyon Euro. Toplam değeri ise 1 milyar Euro. 2016 yılında 90. yıldönümünü kutlayan Ducati 1299 Panigale S Anniversario isimli mühendislik harikası motosikletiyle göz doldurmuştu.

Haberin kaynaklarından birine göre; Ducati çekirdek kazancının 15 katına satılacak. Hindistanlı Hero MotoCorp ve İngiliz spor otomobil üreticisi Aston Martin‘in satın almaya yanaşabileceği de kaynaklardan edinilen bilgilerden bazıları.

Volkswagen’in Yeni Operasyonlarında Neler Yer Alıyor?

Volkswagen'in Yeni Operasyonlarında Neler Yer Alıyor? Volkswagen üstü açık SUV konsepti ile dikkatleri yeniden olumlu yönde çekmeyi başarmıştı. Ardından CC’nin yerini alan Arteon gelmişti ve büyük ilgi görmüştü. Şimdi ise elektrikli otomobil ve buna bağlı servisler için milyarlarca Euro’luk yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu nedenle de bünyesindeki bazı gruplara ait harcamalar kesmeye çalışıyor. Ducati’nin satışının da buna bağlı bir karar olduğu konuşuluyor.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen’in emisyon skandalı, Audi ve Porsche’yi de etkilemişti. İki dev markanın sportif arazi araçlarını da kapsayan soruşturma sonrasında çarpıcı sonuçlar elde edilmişti. Volkswagen’nin tarihinde karar bir leke olarak kalacak bu durum, bundan sonra yapılacak yenilikleri de etkileyebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum