Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dubai Merkezli Emirates Yolcu Sayısındaki Artış ile Rekor Kar Bildirdi

Dünyanın önde gelen havayol şirketi Emirates, Nisan’da sona eren yıl için rekor kar bildirimi gerçekleştirdi. Ayrıntılar geliyor...
Dubai Merkezli Emirates Yolcu Sayısındaki Artış ile Rekor Kar Bildirdi
Yorum

Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, Nisan 2023′te sona eren yıl için rekor kar ve gelir rakamları bildirdi. Şirket pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının büyük oranda kaldırılması nedeniyle yolcu sayısında büyük artış yaşadı.

Dubai merkezli grup, şirket tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre yıllık 3 milyar dolar kar bildirirken, Emirates’in geliri yüzde 81 artışla 119,8 milyar dirheme ulaştı. Yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 123 artarak 43,6 milyona ulaştı.

Emirates, Mayıs 2021′deki 5,5 milyar dolarlık kaybın ardından Mayıs 2022′de 1,1 milyar dolar zarar açıkladı. Havayolu şirketi Covid-19 salgınından ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yükselen yakıt fiyatlarından ağır şekilde etkilendi.

Grubun başkanı Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, şirketin performansını güçlü liderliğe ve Dubai’nin ilerici politikalarına bağladı. Emirates için bir başka güçlü yıl öngördüğünü söyledi. Emirates Başkanı Tim Clark, seyahat için çok dirençli talep olduğunu belirterek, olumlu rakamlara işaret etti.

2022 mali yılında Emirates, yeni uçaklara, tesislere, ekipmanlara, şirketlere ve teknolojiye 7,2 milyar dirhem yatırım yaptı ve beş yeni Boeing 777 uçağı satın aldı.

Olumlu rakamlar, Emirates’in Covid-19 krizi sırasında toplanan 3 milyar dirhem borcunu geri ödemesini sağladı ve şirketin sahibi olan Investment Corporation of Dubai, 4,5 milyar dirhem temettü ödemesi aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu