Paylaşım

Dubai İnsansız Uçan Taksileri 2022 Yılında Gökyüzüne Çıkartıyor!


 

Dubai, tanıtımını ve test uçuşlarını yaptığı otonomlu hava taksilerini 2022 yılında hayata geçireceğini duyurdu. İşte detaylar...

Çok yakın zamana kadar çöl olan Dubai, şu an zenginliğin ve lüksün başkenti oldu. En başta elektrikli araçlara yönelik kesin kararlar alan Dubai, 2018 yılının sonunda ülkedeki çoğu otomobillerin hibrit veya tamamı elektrikli olmasını sağlayacak.

Böylelikle dünyada benzin ve motorini yasaklayan ilk ülkeler arasına girmiş oluyor. Şimdi ise işi biraz daha ilerleterek, hobi oyuncağı olan droneların insan taşımacılığına yönelik büyük multikopterleri devreye sokuyor.

Hava taksilerinin geçtiğimiz pazartesi günü test uçuşları gerçekleştirildi.

İHA taksilerin şu anda 18 farklı rotası var ve 2022 yılına kadar Karayolu Taşımacılık ve Sivil Havacılık Otoritesi tarafından denetimlerinin yapılacağı bildirildi.

Hava taksinin dev pervaneleri rahatlıkla büyük ağırlıkları taşıyabilecek şekilde geliştirilmiş.

2022 yılı hava taşımacılığına geçileceğini Dubai Prensi Muhammed bin Raşid el-Mektum Twitter hesabından duyurdu.

Projeyi Alman Volocopter firması yapacak. Ve anlaşmalar imzalandı. Dünyanın ilk elektrikli helikopterini yapan Volocopter firması, önümüzdeki 15 yıl içerisinde taşımacılığın %25’nin otonomlaşacağını söylüyor. Dubai öyle gözüküyor ki akıllı şehir olmayı baya kafayı takmış.

Çünkü ilerleyen yıllarda itfaiye, ambulans ve polis araçlarının hem uçan hale getirme hem de robotlaştırma konuları da yer alıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın