Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dubai’nin Emlak Piyasası 12-24 Ay Boyunca Baskı Altında Kalacak

S&P, Dubai’de kilit sektörlerin, özellikle emlak, turizm, konaklama ve perakendenin, önümüzdeki 12-24 ay boyunca büyük olasılıkla baskı altında kalacağını öngördü
Dubai’nin Emlak Piyasası 12-24 Ay Boyunca Baskı Altında Kalacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Dubai’de konut toparlanmasının, yeni arz lansmanlarının kesintiye uğraması, düşük mortgage faiz oranları ve düşen rekabetçi fiyatlarla yönlendirilebileceğini söyledi.

Son raporunda kurum; küresel bir havacılık ve ulaşım merkezi ve önemli bir turizm ve perakende alışveriş noktası olarak Dubai ekonomisinin COVID-19 etkisinden darbe aldığını bildirdi.

S&P; Dubai gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin, salgın ve düşük petrol fiyatlarının tetiklediği 2020’deki keskin durgunluktan bu yıl toparlanmasını bekliyor.
S&P Dubai GSYİH Tahmini
Kaynak: S&P

Ancak emlak şirketlerinin kârlılığının baskı altında kalmasını ve kaldıraç oranının yüksek olmasını bekledikleri de bildirildi. Buna göre gelirde önemli bir toparlanma olmadığı için şirketler muhtemelen maliyet optimizasyonuna odaklanacak, likiditelerini proaktif olarak yönetecek ve nakit akışlarını koruyacaklardır.

Ayrıca Dubai merkezli derecelendirilmiş emlak şirketleri, şu anda sıkıntılı zamanlara rağmen hala iyi likiditeye ve fon kaynaklarına erişime sahip.

Expo 2020’nin 1 Ekim 2021-31 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleşeceğini hatırlatan kurum, bunun aktivitede iyileşme için zemin hazırlaması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ancak 2020 şokunun ekonomide yankılanmaya devam edeceğini düşündüklerini ve GSYİH’nin (dolar cinsinden) sadece 2023’te 2019 seviyesine döneceğini, bunun da o zamana kadar çoğu sektör üzerindeki baskıyı koruyacağı da aktardı.

Ekonomik belirsizliğin süreceği söylenirken Dubai’deki kilit sektörlerin, özellikle emlak, turizm, konaklama ve perakendenin, önümüzdeki 12-24 ay boyunca büyük olasılıkla baskı altında kalacağı tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.