Yatırım yapmaya başla!

Dubai Ekonomisi 2019’un İlk Yarısında Yüzde 2.1 Büyüdü

Açıklanan verilere göre Dubai ekonomisi, 2019'un ilk yarısında yıllık bazda yüzde 2.1 büyüdü.
Dubai Ekonomisi 2019’un İlk Yarısında Yüzde 2.1 Büyüdü

Dubai İstatistik Merkezi (DSC) tarafından yayınlanan verilere göre Dubai ekonomisi, 2019’un ilk yarısında yıllık bazda yüzde 2.1 büyüdü. Dubai Emirliği’nin gayri safi yurt içi hasılası sabit fiyatlarla yılın ilk 6 ayında 208.2 milyar Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi seviyesine ulaştı.

Dubai İstatistik Merkezi’nin Genel Müdürü olan Arif Al Muhairi, Dubai ekonomisinin esnekliğinin ve işletme yapısının, bölgesel ve küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen emirliğin ekonomik büyümesini sürdürmesine yardım ettiğini söyledi.

Aynı zamanda toptan ve perakende sektörünün, Dubai’nin güçlü altyapısı sayesinde yerel ekonominin genel büyümesini desteklediğini belirtti.

Toptan Perakende Sektörü Dubai Genel Büyüme Destekledi Ticaret sektörünün, yüksek dış ticaretin ve 2019’un ilk yarısında yüzde 3 oranında artışla 210 milyar BAE dirhemine ulaşan daha yüksek yeniden ihracatın desteğiyle yüzde 3.3 oranında reel bir büyüme kaydettiğini belirtti. Dubai GSYİH’sine yüzde 25.5 katkı sağlayan toptan ve perakende sektörü yıllık bazda yüzde 3.3 büyürken, dış ticaret yüzde 17.7 artarak 76 milyar dirhem oldu. Ulaştırma ve depolama sektörü yüzde 6.2 oranında büyüdü.

Sektörün, diğer tüm ekonomik sektörlerle yakından ilişkili olduğu için Dubai’nin ekonomisinde hayati rol oynadığı aktarıldı.

Dubai 2019 İlk Yarı Ekonomi Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Bölümü verilerine göre 2019’un ilk yarısında Dubai’ye gelen toplam ziyaretçiler, 2018’deki aynı döneme göre yüzde 3.2 oranında artarak 8.4 milyona ulaştı. Dubai GSYİH’sine yüzde 9.5 oranında katkıda bulunan üretim faaliyeti, 2018’deki aynı döneme göre 2019’un ilk yarısında yüzde 0.3 arttı.

Gayrimenkul faaliyeti de 2019’un ilk yarısında 2018’deki aynı döneme göre yüzde 2.1 oranında büyüdü ve toplam GSYİH’ye yaklaşık yüzde 7.4 oranında katkıda bulundu. Buna ek olarak, madencilik, inşaat, mesleki faaliyetler, idari hizmetler, kamu idaresi, eğitim, sağlık, sanat, eğlence ve diğer hizmet faaliyetleri ile hanehalkı faaliyetleri %2 oranında artarak toplamda Dubai GSYİH’sine %23 katkı sağladı.

Bu arada tarım, elektrik, gaz, su, atık yönetimi, bilgi ve iletişim faaliyetlerinin yanı sıra finansal ve sigorta faaliyetleri de yıllık bazda yüzde 1.4 azaldı. Al Muhairi bu sektörlerin toplam GSYİH’ye %17 katkıda bulunduğunu ve düşüşün genel büyüme üzerinde hafif bir etkisinin olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum