Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ Benzeri Görülmemiş Ticaret Paketinde Anlaştı!

Dünya Ticaret Örgütü, tarihi ticari anlaşmaların güvence altına alındığını duyurdu. Detaylar haberde;
DTÖ Benzeri Görülmemiş Ticaret Paketinde Anlaştı!

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeleri, Cenevre’de 12. Bakanlar Konferansı’nı (MC12) gerçekleştirdi.

100’den fazla ticaret bakanının katıldığı toplantıda, balıkçılık sübvansiyonları, Covid 19 aşıları için patent sorunları, gıda ve tarım güvenliği konularında kararlar alındı. DTÖ, acil durumlara müdahalesi ile ilgili olarak bir dizi ”benzeri görülmemiş” kararı Cenevre Paketi olarak kamuoyuna sundu.

Özellikle küresel çözümlerin kritik olduğu bu dönemde dünyanın en acil sorunlarının ele alınmasında DTÖ’nün rolünün altı çizildi.

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala anlaşmaya ilişkin açıklamasında; “Küresel sorunların sonuçları,  DTÖ’nün acil durumlara yanıt verebilecek kapasitede olduğunu gösterdi.” dedi. Paketin, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamlarında fark yaratacağını dile getirdi.

Alınan kararların, DTÖ’nün jeopolitik fay hatları çizgisindeki sorunları ele almak için bir araya gelebileceğini gösterdiğini ekledi. Genel Direktör, DTÖ’nün dünyanın salgına yanıtına, çevresel zorluklarla mücadelesine ve daha fazla sosyo-ekonomik katılımı teşvik etmesine yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğini de söyledi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Konferansta acil olarak gıda güvensizliğine müdahale edilmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca gıda alımına yönelik ihracat yasakları ve muafiyetler ile ilgili yeni kararlar alınmasının önemi vurgulandı.

DTÖ’nün Covid 19 pandemisine müdahalesi ve gelecekteki olası salgınlara yönelik hazırlık deklarasyonunun sunulmasının gerekliliği belirtildi.

Ek olarak, fikri mülkiyetin ticareti ve e-ticaret moratoryumu ilgili karar alınması ve balıkçılık teşvik anlaşmasının sağlanması istendi. Toplantıda tarımın hayati önemini vurgulayan DG Okonjo-Iweala, gıda güvenliği amaçlı kamu stoku, iç destek, pamuk ve pazara erişim gibi tarımsal konularda çalışmaların arttırmasını istedi.

Son olarak, 13. DTÖ Bakanlar Konferansı’nın (MC13) tarihi ve yeri hakkında karar vermek amacıyla tekrar toplantı talep edildi. Toplantı başkanı, MC13’ün normalde 31 Aralık 2023’e kadar yapılması gerektiğine dair bir öngörüsü olduğunu hatırlattı. 13. Bakanlar toplantısına ev sahipliği yapmak için Kamerun ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından iki teklif alındığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu