Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ: Ukrayna’da Sağlık Merkezlerine Yapılan Saldırı 100’ü Geçti

Dünya Sağlık Örgütü, savaşın başından bu yana sağlık sistemlerine yapılan saldırıları, ölü ve yaralı sayısını açıkladı.
DSÖ: Ukrayna’da Sağlık Merkezlerine Yapılan Saldırı 100’ü Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son yayımları raporda Ukrayna’daki saldırıların güncel durumunu açıkladı. 24 Şubat’ta başlayan savaştan bu yana sağlık hizmetlerine yönelik 100’den fazla saldırı olduğu, 73 kişinin hayatını kaybettiği ve 51 kişinin yaralandığı bildirildi.

Toplamda 103 olan saldırıların 89 tanesinin sağlık tesislerine, 13’ünün ambulanslara yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların devam etmesinden dolayı öfkeli olunduğu belirtildi.

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu saldırılar için uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğu yorumunu yaparak, “Barış ilerlemenin tek yoludur. Rusya Federasyonu’na savaşı durdurması için tekrar çağrıda bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr Hans Henri P. Kluge ise “Ukrayna’da sağlığa yönelik 100’den fazla saldırının bu dönüm noktasını Dünya Sağlık Günü’nde kaydetmemiz gerçekten üzücü bir ironi” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Ukrayna Sağlık Saldırıları
Kaynak: Twitter

DSÖ’nün hayat kurtaran sağlık ve tıbbi malzemelerin ülke çapındaki şehir ve kasabalara ulaşması ve tedarik hatlarının açık kalmasını sağlamak için çalıştığını dile getirdi. Ancak meydana gelen saldırıların bu çabalara büyük darbe vurduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın başlattığı savaşın etkisinin ölümler ve yaralanmalar açısından değil, aynı zamanda Ukrayna’nın sağlık sistemi üzerindeki sonuçları açısından da uzun vadeli olacağı söylendi. Savaş başlamadan önce Ukrayna’nın ciddi oranda ilerleme kaydettiği sağlık reformları ve evrensel sağlık kapsamına ulaşma çabalarını da baltaladığı belirtildi.

DSÖ Ukrayna Temsilcisi Dr Jarno Habicht, 1000 sağlık tesisinin çatışma bölgelerinin yakınında veya değişen kontrol alanlarında bulunduğunu açıkladı. Hastaların asla hedef alınmaması gerektiğini belirten isim, savaşın yol açtığı ruh sağlığı zararının da hafife alınamayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.