Yatırım yapmaya başla!

DSÖ, Corona Virüsü Önlemlerini Kaldırmayı Düşünen Ülkeleri Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, önlemlerini yumuşatmaya hazırlanan ülkelere önemli uyarılarda bulundu.
DSÖ, Corona Virüsü Önlemlerini Kaldırmayı Düşünen Ülkeleri Uyardı

Son aylara dünya gündemini meşgul eden konuların başında şüphesiz Corona virüsü geliyor. Çin’in Wuhan kentinden önce ülke geneline sonrasında ise tüm dünyaya yayılan salgın nedeniyle, her gün binlerce insan hayatını kaybediyor. Son dönemde ABD, İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa, ölüm oranının yüksek olduğu başlıca ülkeler arasında geliyor. Resmi rakamlara göre hayatını kaybeden insan sayısı 120 bini geçti. Toplam vaka sayısının ise önümüzdeki günlerde 2 milyona ulaşması bekleniyor.

Virüsün yayılmasını önlemek adına ülkeler kendi önlemlerini hızla almıştı. Alınan önlemler bazı ülkelerde yeni yeni etkisini gösterirken, pek çok ülkede ise korkutucu artış devam ediyor. Son birkaç gündür yapılan açıklamalarda bazı ülkelerin vaka ve ölüm sayılarındaki artış hızının düştüğüne tanık oluyoruz.

Bu düşüş sonrası kimi ülkeler yakın gelecekte bir takım önlem ve karantina önlemlerinde yumuşatmaya gideceklerini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde İsviçre hükümeti ülkedeki kısıtlamaların Nisan ayı itibarıyla kademeli olarak kaldırabileceğini açıklamıştı. Gelişmeler sonrası Dünya Sağlık Örgütü’nden ülkeleri uyaran açıklama geldi.

DSÖ’den Ülkelere Uyarı

DSÖ’den Ülkelere Uyarı

Son günlerde bazı ülkelerden karantina uygulamalarının kaldırılmasına dair söylemler tartışma konusu olmuştu. Bu gelişmeler sonrası Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinden video konferans yöntemiyle düzenlediği bsın açıklamasında önemli uyarılarda bulundu. Genel direktör virüsün 2009 yılındaki grip salgınından 10 kat daha ölümcül olduğunu ve hızlı yayıldığını söyledi.

Vaka sayılarındaki düşüşün yavaş olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, “Bu durum, kontrol önlemlerinin (kısıtlamaların) yavaşça ve denetim ile kaldırılması gerektiği anlamına geliyor. Kontrol önlemleri, ancak halk sağlığı konusunda doğru önlemler alındığında kaldırılabilir.

Buna, temasların izlenmesi için yeterli kapasitenin olması da dahil. Bununla beraber, bazı ülkeler kısıtlamaların nasıl hafifletileceğini düşünürken, özelikle Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki birçok düşük ve orta gelirli ülke, kısıtlama getirilip getirilmemesini tartışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Yoksul Ülkelerde İzolasyon Daha Zor’

‘Yoksul Ülkelerde İzolasyon Daha Zor’

Ghebreyesus yoksul ülkede yaşayanların evde kalmalarının diğer ülkelerdeki vatandaşlara göre daha zor olduğunu söyleyerek, insanların günlük işleri sayesinde hayatlarını devam ettirebildiklerinin altını çizdi. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile Dünya Sağlık Örgütü arasında yapılan karşılıklı açıklamalar nedeniyle ipler gerilmişti. Başkan Trump, DSÖ’yü salgında Çin yanlısı davranmakla suçlamış ve verdikleri desteği askıya alacaklarını söylemişti.

Ghebreyesus bu konuyla ilgili kendisine sorulan bir soruya ise “Bildiğim şey, onun destekleyici olması. DSÖ’ye sağlanan fonların süreceğini umuyorum. Başkan Trump ile ilişkimiz çok iyi ve bunun devam edeceğini umuyorum.” cevabını verdi. DSÖ Genel Direktörü ayrıca İngiltere’nin salgın ile mücadele kapsamında 200 milyon sterlin verdiğini hatırlattı ve teşekkürlerini iletti.

COVID-19 salgının etkisini en çok gösterdiği ülkelerin başında ABD geliyor. Ülkede vaka sayısı 580 bini geçti ve hayatını kaybeden sayısı 23 bin 650 seviyesinde. Kurum ayrıca bazı ülkelerde vakaların artış hızının düştüğünü ancak İngiltere ve Türkiye’deki artışın devam ettiğini açıkladı.

DSÖ adına açıklama yapan sözcü Dr. Margaret Harris, “Bazı ülkelerde hafif düşüş var ancak İngiltere ve Türkiye’deki koronavirüs vakalarında halen yükseliş gözleniyor.” diye konuştu. ABD ve Avrupa’da henüz pik noktasının görülmediğini söyleyen Harris, “12 ay ya da daha uzun bir süreden önce aşının hazır olmasını ummayın” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı açıklamada ülkemizin ulaştığı son vaka sayısını açıkladı. Buna göre dün itibarıyla 34.456 test yapıldı ve 4.093 vaka tespit edildi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 98 oldu ve toplam sayı 1296’ya ulaştı. Ülkemizde Corona virüsüne dair resmi verileri Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan COVID-19 sayfasından takip edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum