Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ Koronavirüste Daha Kötü Günler için Uyarsa da Ülkeler Aceleci

Tüm dikkatler koronavirüs salgınının son durumundayken Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan bir açıklama geldi. Buna göre; dünya olarak en kötü günlerle henüz karşılaşmadık.
DSÖ Koronavirüste Daha Kötü Günler için Uyarsa da Ülkeler Aceleci
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya gündeminden düşmeyen koronavirüs gelişmeleri bir numaralı endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) resmi web sitesinden alınan son verilere göre; küresel çapta toplam vaka sayısı 2 milyon 320 bine dayandı. Toplam ölümler ise 158 bin civarında kaydedildi.

ABD bir süredir olduğu gibi vaka ve ölüm oranı bakımından listenin en başında yer alıyor. İspanya, İtalya, Almanya ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise onu takip ediyor. Listenin altıncı sırasında yer alan Fransa’nın ardından gelen Türkiye ise salgının ilk patlak verdiği yer olan Çin’i dahi geride bıraktı.

Koronavirüs DSÖ Yoğunluk
Kaynak: World Health Organization

20 Nisan itibarıyla ülkemizde toplam vaka sayısı 90.980’e yükselirken, toplamda 2140 vatandaşımızın ise hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Tedbir kararlarının ve karantina kurallarının sıkı bir şekilde uygulandığı ülkemizde salgının yayılmasını önlemek amaçlı 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 23, 24, 25, ve 26 Nisan günlerini kapsayacak dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

DSÖ Genel Direktöründen Korkutan Açıklama: “Henüz En Kötü Durumla Karşılaşmadık”

Henüz En Kötü Durumla KarşılaşmadıkBilindiği gibi Covid-19 salgınına karşı dünya olarak aylardır çetin bir mücadele veriliyor. Sağlıkla birlikte ekonomileri de alt üst eden bu durum, büyük-küçük demeden her ülkeyi sarstı. Bir çok ülke neredeyse tarihinin en zor günlerini yaşarken DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’tan dünyanın “en kötü durumla henüz karşılaşmadığı” açıklaması geldi.

Örgütün basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, bu zorlu süreçte dünya ülkelerinin ulusal ve küresel anlamda birlikte hareket etmesinin önemini vurguladı. Böylelikle birlik ve dayanışma çağrısında bulundu. Şayet bu olmazsa salgından hayatını kaybedenlerin sayısı çok daha artabilirdi.

Ghebreyesus, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı;

DSÖ Genel Direktör AçıklamalarıÖte yandan virüsün etkisini göstermesiyle birlikte ABD ile DSÖ arasında çıkan anlaşmazlık, Trump’ın suçlamalarıyla kızışmıştı. Trump, örgütü beceriksiz olmakla suçlamış ve yeterince şeffaf olmadığını söyleyerek bazı kritik bilgileri sakladığını iddia etmişti. Kuruma sağlanan fonu keseceğini o zamanlardan bildiren Trump, dediğini yapmış ve geçtiğimiz hafta sağlanan fonu askıya aldı.

Dünkü konuşması sırasında ABD de dahil olmak üzere hiçbir ülkeden bir şey saklamadıklarını belirten Ghebreyesus, Trump’ın iddialarını yalanladı ve örgütün oldukça şeffaf olduğunu bir kez daha vurguladı.

Salgının artış hızını düşürmek yerine aynı hızla ilerlediği şu günlerde başta ABD olmak üzere bazı ülkeler “normale dönüş” çabaları vermeye başladı. 42 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ABD’de işe dönüşler ve işletmelerin yeniden açılması daha kötü sonuçlar doğurabilirdi. Tam da bu düşünceler üzerine yoğunlaşılmışken ABD’de bazı işletmelerin üretime dönme hazırlığı içerinde olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde önlemleri gevşetme kararını doğru bulmadığını açıklayan Ghebreyesus, ülkelere bazı önemli uyarılar yapmıştı. Önceliğin halk sağlığı olduğun vurgulandı. Önümüzdeki günlerde özellikle ABD olmak üzere düzelmeye çabalayan diğer ülkelerde uygulamaların ne gibi etkiler yaratacağı görülecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu