Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ Covid-19 Salgını için 3 Kritik Senaryo Açıkladı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 salgınının bu yıl içinde bitebileceğini söyleyerek, küresel mücadeleden bahsetti.
DSÖ Covid-19 Salgını için 3 Kritik Senaryo Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre merkezindeki basın toplantısında, Covid-19 salgınının geleceği, Ukrayna’daki sağlık hizmetleri ve diğer sağlık konuları hakkında konuştu.

Bugün yayımlanan 2022’de Covid-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı’nın dünya için uygulanabilir olduğunu belirten Ghebreyesus, salgının bu yıl bitebileceğini söyledi.

Virüsün evrimine dair 3 senaryo olduğunu söyleyen DSÖ Direktörü, bunları şu şekilde sıraladı:

  • En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız.
  • İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz.
  • En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz.

Bu senaryolar doğrultusunda belirlenen planın gerçekleşmesi için her ülkenin aşılama, virüs takibi, herkesin virüsle mücadelesinin eşitlenmesi ve küresel iş birliği yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu araçların verimli bir şekilde kullanılması durumunda, salgının rahatlıkla kontrol altına alınacağını ifade etti. “Aşı ve tedaviye adil ulaşımı sağlayarak çok sayıda hayat kurtarabiliriz.” diyen Ghebreyesus, Afrika nüfusunun yüzde 83’üne henüz tek bir doz aşı bile yapılmadığını açıkladı.

Ukrayna’ya Savaşın Başından Beri 160 Ton Malzeme Gitti

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa değinen Ghebreyesus, 24 Şubat’tan bu yana 160 ton tıbbi malzemenin çatışma bölgelerine ulaştırıldığını belirtti.

Ancak sağlık merkezlerine şu ana kadar 82 saldırı düzenlendiğini ve 72 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukrayna, Afganistan ve Etiyopya gibi acil insani durumlar ve Covid-19 ile mücadeleye desteklerinin sürdürülmesi için 2,7 milyar dolar fona ihtiyaç olduğunu duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu