Yatırım yapmaya başla!

DSÖ, Apple ve Google Yardımıyla Yeni Koronavirüs Uygulaması Geliştirecek

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsünün yol açtığı semptomların değerlendirileceği yeni bir mobil uygulama geliştirmeye hazırlanıyor.
DSÖ, Apple ve Google Yardımıyla Yeni Koronavirüs Uygulaması Geliştirecek

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan Corona virüsü, her geçen gün daha fazla insanı etkisi altına almaya devam ediyor. Virüs o kadar hızlı yayıldı ki sayılı günler içerisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi tanımlamasını aldı. Son resmi verilere göre virüse yakalanan insan sayısı dünya genelinde 4 milyonu geçmiş durumda. 282 bini aşkın insanın ise bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Uzmanlar virüsün yayılmasının engellenmesi adına insanların sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. Virüsün kendine has gösterdiği bazı semptomlar var ve insanlar bu belirtileri gördüklerinde en yakın sağlık kuruluşuna test yaptırmaya gidiyor.

Corona virüsünün başlıca semptomları arasında yüksek ateş, kuru öksürük ve halsizlik geliyor. Ancak bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda farklı semptomların da Corona virüsü hastalarında görüldüğü geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Son olarak salgının kontrol altına alınması için mobil uygulamaların geliştirdiğine tanık oluyoruz. Apple ve Google’ın bir süredir bu alanda bir araya geldiği biliniyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün de yeni bir COVID-19 uygulaması geliştirmeye hazırlandığı öğrenildi.

DSÖ’den Yeni Mobil Uygulama

Uygulama Ülkelere Göre Özelleştirilecek

Günümüzde akıllı telefonlar insanların başlıca iletişim araçları haline gelmiş durumda. Geliştirilen mobil uygulamalar ise hayatın her alanında aktif olarak kullanılabiliyor. COVID-19 mücadelesinde de mobil uygulamaların etkisi önümüzdeki günlerde kendisini gösterecektir.

Bilindiği üzere ülkemizde Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını geliştirmişti. Uygulama belirli aralıklarla güncelleniyor ve kullanıcıların gerçek zamanlı takip yapması sağlanıyor. Aynı zamanda bu uygulama aracılığı ile ücretsiz maske alımı içi kod hizmeti de başlatılmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü ise bu amaca yönelik olarak yeni bir uygulama geliştirmeye hazırlanıyor. Reuters’a konuşan DSÖ yöneticisi Bernardo Mariano, Mayıs ayı içerisinde dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılabilecek uygulama geliştirme hazırlığında olduklarını söyledi. Bu uygulamanın COVID-19’un semptomlarının değerlendirmesine yönelik bir hizmet sağlayacağı belirtiliyor.

Uygulama Ülkelere Göre Özelleştirilecek

Uygulama Ülkelere Göre Özelleştirilecek

Mariano’ya göre uygulama her ülkeye has olarak özelleştirilecek ve standart sürüm ile zor durumda olan ülkelere yardım sağlanacak. Uygulamada ayrıca temas takibinin kontrol edilmesine olanak sağlayacak bir özellik yer alacak.

Dünya Sağlık Örgütü bu kapsamda teknoloji devleri Apple ve Google ile iş birliği yapıyor. DSÖ sunulacak takip sisteminde verilerin anonim hale getirilmiş şekilde saklanacağının garantisini veriyor. Ancak kimi çevrelerde bu verilerin kötüye kullanılacağına dair bazı endişeler de yok değil.

DSÖ tarafından geliştirilmiş ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu uygulamanın salgının kontrol altına alınmasında önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Kişi izleme özelliği sayesinde karantina uygulamaları sonrasında normalleşme sürecinin kolay hale gelmesi planlanıyor. Küresel ölçekli uygulama sayesinde daha fazla insana test yapılabileceği ve bu sayede salgının da kısa sürede kontrol altına alınabileceği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum