Yatırım yapmaya başla!

Drone ve Otonom Araçların Silah Olarak Kullanılacağı Günler de Gelecek!

Yapay zekanın insan hayatını nasıl etkileyebileceğiyle ilgili endişeler giderek artıyor. İşte sektörün içinde yer alan yöneticilerin korkutucu yorumları;
Drone ve Otonom Araçların Silah Olarak Kullanılacağı Günler de Gelecek!

Yapay zekanın olumlu amaçlarla kullanılmasına birçok örnek verilebilirken bu teknolojinin, makinelere insanlara ve kendi bilgisayar ağlarına saldırmalarını öğretmek için kullanılabileceği belirtildi.

Droneların ve otonom araçların yapay zeka kullanılarak hacklenebileceği ve bunların silahlara dönüştürülebileceği yönündeki iddialar dikkat çekti. Bu noktada geleneksel siber güvenlik yöntemlerinin akıllı makineler tarafından gerçekleştirilen yeni saldırılarla nasıl başa çıkacağını bilmeyeceği kaydedildi.

Bu yorumlar; kendi başına öğrenen ve giderek daha sofistike hale gelen bir bilgisayar programı fikrinin ne kadar korkutucu olabileceğini hatırlattı.

Yapay Zeka Drone'lara ve Otonom Araçlara Saldırmayı Öğrenebilir Kaldı ki bunun, bir şeye saldırmayı öğrenme kabiliyeti kazandığında çok daha korkutucu olacağının üzeri çizildi. Ayrıca Blade Runner’ın katil robotlarından uzakta, makine öğrenimi uygulamalarının bir bilgisayarı kendi başına belirli bir görevi yerine getirmek üzere tasarlandığı kaydedildi.

Sonuçta; makineler bu görevi üst üste yapmak ve görevlerin yerine getirilmesine engel olacak şeylerin üstesinden gelmeyi öğrenmek için geliştiriliyordu.

 Yapay Zekanın Kendi Kendine Öğrenme Kabiliyetleri KorkutucuBu noktada; siber güvenlik startup şirketi Deep Instinct’in CEO’su Guy Caspi’nin “bilim kurgu gibi gözüken bu tür saldırılar, birkaç yıl içinde gerçeğe dönüşebilir” yorumu, yapay zekayla ilgili olumuz yorumları yeniden gündeme getirdi.

Nihayetinde söz konusu teknolojinin, insan müdahalesi olmadan yönetilebilecek birçok görevin otomasyonunu sağlamasının yanında istenmeyen sonuçlara da yol açabileceği biliniyor. Uzmanlar da aynı sebepten dolayı endişe duyuyor.

Teknisyenler ve araştırmacılar da sürekli olarak bu tür teknolojinin kötü niyetli kişilerin denetimine geçmemesi gerektiği yönünde uyarılar yapıyor.

Yapay Zekayla İlgili EndişelerHatta Şubat ayında Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ndeki ekiplerin yaptığı bir çalışma, yapay zekanın droneları ve otonom araçları hackleyerek onları potansiyel silahlara dönüştürebileceğini öne sürmüştü. Deep Instinct’in CEO’su Guy Caspi de konuyla ilgili; “Google Waymo gibi otonom araçlar halihazırda derin öğrenmeyi kullanıyorlar” diyerek araştırma ekibiyle aynı fikirde olduğunu söyledi.

Öte yandan; ABD merkezli siber güvenlik yazılım devi Symantec tarafından yapılan araştırmanın sonuçları da durumun ciddiyetini göstermişti.

Yapay Zeka Siber İhlallere Neden OlacakBuna göre Symantec, geçen sene 20 ülkede 978 milyon insanın siber suçlardan etkilendiğini bildirmişti. Ve mağdurların kişi başına ortalama 142 dolar, toplamda 172 milyar dolar kaybettiği kaydedilmişti. Keza yapay zekanın geleneksel saldırı yöntemlerinden ziyade yeni siber ihlaller ortaya çıkartacağını düşünen pek çok uzman, düşüncesini böyle verilerle destekliyor.

Siber güvenlik şirketi Darktrace’in CEO’su Nicole Eagan da endişesini “yapay zekayı kendileri için kullanan saldırganlar daha çok yeniler, ancak ilerleyecekler ve bir kez düğmeye basıldığında bunun geri dönüşü olmayacak” sözleriyle dile getiriyor. Kısacası; yapay zekanın nasıl, ne gibi amaçlarla kullanılacağı konusundaki endişeler giderek artıyor denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum